Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Bona Jazzowo” to niezwykłe spotkanie z królową, której losy ukazane są z dwóch perspektyw - wrażliwej kobiety i narratora, współczesnego Stańczyka. Artur i Ewa Żmijewscy wcielają się w wiele postaci, budując barwną opowieść pełną pasji, polityki i renesansowej intrygi.
To nie tylko spektakl, ale też muzyczna podróż przez dzieje Polski, pełna emocji, błyskotliwych dialogów i zaskakujących interpretacji. Opowieść o Bonie Sforzy staje się uniwersalna i aktualna.
Artura i Ewę Żmijewskich w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy zobaczymy na scenie NIE TEATRU już w połowie maja. Dziś w studiu Polskiego Radia Białystok o swoim projekcie opowiadają Oldze Gordiejew.
W połowie maja w NIE Teatrze - ojciec i córka na jednej scenie w jazzowej opowieści o królowej, która zmieniła Polskę. Historia, muzyka i poezja splatają się tu w pełną emocji podróż do renesansowej Europy. Jazz, finezyjna narracja i muzyka sprawiają, że „Bona Jazzowo” bawi, wzrusza i zachwyca.
Polecamy wydarzenie w ramach cyklu Nie Teatr Na Innej Scenie: w auli im. Janusza Korczaka – przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz