Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku

27.04.2025, 09:57, akt. 18:15

Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.


12. Targi Książki w Białymstoku, 25.04.2025, fot. Sylwia Krassowska
12. Targi Książki w Białymstoku, 25.04.2025, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Erikiem Emmanuelem Schmittem rozmawia Dorota Sokołowska (rozmowę tłumaczy Agnieszka Włoczewska) | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Targi Książki pokazały, że pragniemy takich spotkań: być zanurzeni w nieśpiesznie przesuwającym się tłumie, zatrzymywać się od niechcenia, zachęceni pokusą zajrzenia do obcych światów skrytych za dwiema okładkami.

Tłumy na targach książki zadziwiają badaczy czytelnictwa, wzruszają autorów i cieszą wydawców książek. Potrafimy znaleźć czas podczas wolnego weekendu, żeby godzinami siedzieć na spotkaniach z Andrzejem Lechowskim, Tomaszem Sianeckim, Andrzejem Stasiukiem czy Katarzyną Miller i długo (albo jeszcze dłużej) stać w kolejce po …autograf.


Eric Emmanuel Schmitt najjaśniejszą gwiazdą

To na pewno było najbardziej oczekiwane spotkanie. Tym bardziej, że do Białegostoku pisarze tej klasy nie zaglądają zbyt często! Eric Emmanuel Schmitt - autor kultowego "Oscara i pani Róży” czy "Zapasów z życiem” był najjaśniejszą gwiazdą (bo międzynarodową) XII edycji Targów Książki.
Francuski autor często eksploruje tematy związane z miłością, śmiercią, wiarą i ludzką kondycją. Jego prace charakteryzują się głębokim liryzmem, a także refleksją nad sensem życia i ludzką egzystencją. Sięgają po jego sztuki największe sceny teatralne i od przypomnienia, że "Małe zbrodnie małżeńskie” są również w repertuarze białostockiego Teatru Dramatycznego - Dorota Sokołowska rozpoczęła rozmowę z Erikiem Emmanuelem Schmittem.


Fenomen

Targi Książki w Białymstoku to podlaski (i krajowy) fenomen. Po raz 12. prawie stu wydawców i tyleż samo autorów odwiedziło Białystok. A kto jeszcze nie był - może zajrzeć na Targi dziś (niedziela 27.04) do 16:00 lub odsłuchać relacje z wczorajszego mobilnego studia PRB  przy Słonecznej. Zachęcamy Was do tego i do czytania! Książki pozwalają nam żyć głębiej, pełniej i ...piękniej!


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...



Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach


Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok