Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ściana Biblioteki Uniwersyteckiej ozdobiona muralem PRAKTISA
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomysł ozdobienia ścian Biblioteki Uniwersyteckiej kolejnym muralem wyszedł od jej pracowników, których zdaniem ta forma sztuki dobrze współgra z nowoczesnymi, surowymi wnętrzami budynku.
Do współpracy został zaproszony Przemysław PRAKTIS Sieńko, który zgodził się stworzyć autorskie dzieło w charakterystycznym dla siebie stylu, inspirowanym ludzkimi twarzami, z wykorzystaniem szerokiej palety kolorów. Prace nad muralem trwały dwa dni (18 i 19 marca) – bez pośpiechu, w ciszy. A teraz, w ciszy oglądają je pierwsi widzowie.
Przemysław PRAKTIS Sieńko to urodzony w Białymstoku muzyk oraz autor ilustracji, prac, obrazów z pogranicza rysunku, malarstwa i street artu. Charakterystyczne w jego twórczości jest łączenie wielu wątków współczesnej sztuki i kultury, czego efektem są autorskie dzieła, będące mieszanką abstrakcjonizmu, futuryzmu, komiksu czy realizmu. Prace PRAKTISA można oglądać w wielu miejscach w Białymstoku, a ich lokalizację pozwala śledzić projekt "Subiektywna Ewidencja Obrazów" (subiektywna.art).
Pierwszy mural w Bibliotece Uniwersyteckiej powstał w 2022 r. Znajduje się w holu wejściowym i przedstawia postać patrona biblioteki Jerzego Giedroycia, który wspierał rozwój białostockiej uczelni. Autorem tego muralu jest Łukasz Panasewicz, ówczesny student filologii angielskiej na UwB.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Podróż, w którą bohaterka zabiera widza jest autentyczna, zabawna i wzruszająca. Bardzo intymna, a jednocześnie zaskakująco uniwersalna. Okolice Białegostoku stają się tu całym światem, „kiedyś” splata się z „teraz”, a miłość pozwala zachować radość życia mimo trudnych doświadczeń.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz