Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza
Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Śladami Pana Tadeusza" to podróż do miejsc, gdzie powstała słynna epopeja i które poeta opisał w swoim dziele. Teraz wyprawa na Białoruś byłaby niemożliwa lub bardzo utrudniona, ale autor albumu Robert Pawłowski dokumentuje polskie ślady od lat.
Ta wyprawa została opatrzona pięknymi zdjęciami z lokalizacji, w dużej mierze wykonanych z perspektywy lotu ptaka, czyli wykonanych za pomocą drona, co dzisiaj jest zabronione na Białorusi. O śladach "Pana Tadeusza" mówi Dorocie Sokołowskiej Robert Pawłowski
Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.
Oleg Kobzar - to nazwisko i szyld, pod którym kryje się malarz i bard. Choć urodził się na Białorusi, za miejsce swego życia wybrał Białystok. Tu spędził znaczną część swojego życia i miastu oraz regionowi poświęca twórczość. Wystawa w Galerii Marszand pokazuje co jest dla niego najdroższe.
"Historia Litwy to nie tylko unia lubelska, wspólna walka pod Grunwaldem, Pan Tadeusz oraz obowiązkowe zwiedzanie Ostrej Bramy i cmentarza na Rossie. Dominik Wilczewski snuje wciągającą opowieść o splocie przeszłości Litwy z jej współczesnością". Pisze o tym w książce "Litwa po litewsku".
Muzyczne wydarzenie - "Pop Opera - Od Opery do Musicalu", zabrzmi w piątek, w walentynki o 19:00 w sali Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.
- Orkiestra dęta jest jak rodzina, która razem oddycha - uważa maestro Andrea Loss. Od 11 lat przyjeżdża on z Włoch do Białegostoku, by poprowadzić Międzynarodowe Warsztaty Orkiestrowe dla młodych muzyków grających na instrumentach dętych.
To swoista kronika wędrówek do miejsc, w których prostota łączy się z magią, ukazując piękno oczywistości i jednocześnie jakąś nieoczywistość piękna. Zapis miłości do uwiecznionych miejsc. Uwaga Magdaleny Kruszewskiej, autorki zdjęć prezentowanych na nowej wystawie w Podlaskim Instytucie Kultury skupiona jest na urodzie poranków, które codziennie mają inny kolor.
Około 40 muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki odwiedziło Polskie Radio Białystok. W studiu Rembrandt nagrywali swoją wersję naszego radiowego jingla.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz