Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem

2.02.2025, 12:49, akt. 12:57

Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen - pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w "Casino Royal”, "Starciu Tytanów”, "Jeźdźcach sprawiedliwości” i filmie "Na rauszu”.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mikkelsen hipnotyzuje, zachwyca, szokuje, nie pozostawiając nikogo obojętnym na snute przez siebie opowieści. Wspominam o nim m. in. dlatego, że w sieci pojawił się całkiem dobry obraz z Mikkelsenem w roli głównej. To "Bękart” film, który, mimo swojej prostej narracji, niesie uniwersalne, mocne przesłanie.

Opowiada bowiem historię Ludwiga Kahlena - duńskiego żołnierza, który po zakończeniu 25-letniej służby w niemieckiej armii chce osiedlić się na niezamieszkałych, dzikich i nieurodzajnych polach Jutlandii. Liczy przy tym na wsparcie Króla Danii, dla którego nieucywilizowana Jutlandia jest miejscem psującym wizerunek rozwijającego się, bogatego królestwa. A ktoś, kto okiełznałby pustkowie Jutlandii, nie tylko zyskałby prawo własności do zajętej przez siebie ziemi, ale i otrzymał sowitą nagrodę i królewski tytuł szlachecki.

O tym właśnie marzy kapitan Ludwik Kahlen, chcą nie tylko zagospodarować niczyją jutlandzką ziemię, ale i wybudować przepiękną rezydencję, dzięki której jego nazwisko sławne będzie w całej Europie. Skupiony na celu, bezkompromisowy, zawzięty i nieludzko wytrzymały kapitan Kahlen wyjeżdża więc do Jutlandii i tam, po kilku dniach poszukiwania kawałka dobrej ziemi, sadzi kilka ziemniaków, które przywiózł ze sobą z Niemiec, wiedzą, że tylko ta roślina będzie w stanie rosnąć w niegościnnej glebie.

Ale nie tylko problemy z uprawą ziemniaków i surowymi warunkami pogodowymi dręczyć będą Ludwika Kahlena. Kapitan będzie musiał przeciwstawić się także lokalnemu szlachcicowi, który rości sobie prawa do ziemi zajętej przez Kahlena, i dla którego obecność ambitnego kapitana, mającego królewskie poparcie, jest obrazą majestatu.

Ten właśnie spór między Kahlenem a Frederikiem de Schinkelem napędza film, pokazując symboliczne starcie dwóch światów: jednego napędzanego pracą, wytrwałością i marzeniami, oraz drugiego, zakorzenionego w przywilejach i władzy. Trzeba przyznać, że aktor Simon Bennebjerg w roli Frederika de Schinkela doskonale oddaje korupcję i arogancję elit, co dodaje filmowi głębi, uniwersalności i dynamiki. Ale walka ta nie dotyczy jedynie ziemi, tytułów i szacunku lokalnej społeczności. To także konflikt skupiony na wartościach definiujących człowieka - konflikt uniwersalny, ponadczasowy, bo w dużym aspekcie dotyczący także współczesności, tzn. nierówności społecznych, które coraz intensywniej zarysowują się w dzisiejszym świecie.  

Jest jeszcze inny, niezwykle ważny aspekt tego filmu, tzn. jego forma. Dzięki przepięknym zdjęciom Rasmusa Videbæka podróżujemy po przepięknych wrzosowiskach Jutlandii, ukazanych tak, jakbyś oglądali namalowany na szklanym ekranie obraz. A dzięki kostiumom zaprojektowanym przez Kicki Ilander czujemy klimat XVIII-wiecznej Danii (akcja filmu dzieje się bowiem w 1755 roku).

I te formalne wartości "Bękarta” docenione zostały nie tylko przez widzów. Film w grudniu 2023 roku zdobył aż 3 Europejskie Nagrody Filmowe. Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Aktora otrzymał Mads Mikkelsen, nagroda za najlepsze zdjęcia trafiła do wspomnianego Rasmusa Videbæka, a Kicki Ilander okazała się najlepszą projektantką kostiumów. To dzięki nim (między innymi oczywiście) otrzymaliśmy filmową opowieść, która przypadnie do gustu wielbicielom „Wichrowych wzgórz” z Juliette Binoche i Ralphem Fiennesem w rolach głównych.

Ale w „Bękarcie” znajdziemy także dwie wyraziste, przekonujące role kobiece – to wrażliwa i mądra narzeczona Frederika de Schinkela Edel Helene oraz silna i waleczna Ann Barbara - kobieta, która, w zamian za dach nad głową, postanowiła pomóc kapitanowi Kahlenowi w okiełznaniu jutlandzkiej ziemi. Zapraszam więc Państwa do obejrzenia filmu epickiego, zrobionego z rozmachem, zaangażowaniem i pomysłem. To doskonała propozycja dla tych, którzy dadzą się zabić za dobrą opowieść.


Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach


Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?



O muzykach, którzy również malują


Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?



Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium


Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.



Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka


To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.



Wybitne prace młodych twórców z łomżyńskiego Plastyka


Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.



35 lat Piorunersów


Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.



"Wniebogłos" w Teatrze Wierszalin. To spektakl, który ma dawać nadzieję


To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.



Przyszli wspominać Andrzeja Strumiłłę, a powitał ich głos artysty


W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.



Wystawa dzieł Stefana Rybiego "Przyglądając się światu"


Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok