Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premiera niezwykłej płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"
Czternastu muzyków i zespołów z woj. podlaskiego i czternaście różnych wizji naszego regionu - to efekt wyjątkowej płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej". W czwartek (30.01) w Zmianie Klimatu premiera tego wydawnictwa, które powstało dzięki Andrzejowi Bajguzowi, naszemu redakcyjnemu koledze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Miss God, Szeptucha, VBS&Fiłoń, Swada&Niczos, Ilo&Friends, Biele, Jarmo, Artykoncepcja. Snarky Rebel, Cira / Cirson i Marek Kubik Official, Seasonal feat. Piotr Trypus (Starsabout), Pan Les, Alicja Grabowska, MARMØ i Mutanaum - to artyści, którzy zaprezentowali swoją wersję zabawnych lub głęboko nostalgicznych, bardzo osobistych i prawdziwych odpowiedzi na pytanie: jak brzmi Podlasie?
Artyści zaproponowali swoją interpretację Podlasia, muzycznie sięgając do różnych motywów i bawiąc się stereotypami czy powszechnym odbiorem naszego regionu. W Zmianie Klimatu od 18:00 można będzie spotkać się ze wszystkimi artystami, którzy występują na tej płycie. Będzie kilka jednopiosenkowych koncertów. Wystąpią m.in. Alicja i Rafał Grabowscy, Michał Kamiński i Jarmo, Ilo&Friends, Seasonal. Uroczystość poprowadzi Cezary Chwicewski Wstęp na czwartkowe spotkanie jest bezpłatny.
Płyta będzie dostępna w wersji fizycznej, zostanie także udostępniona w popularnych muzycznych serwisach streamingowych. Oficjalna premiera 3 lutego w Dniu Podlaskiej Muzyki. Wtedy tez specjalny program na naszej antenie poprowadzi Andrzej Bajguz, inicjator płyty.
Na płycie słyszymy kilka języków (wymyślony, podlaski, polski, białoruski, jidisz, angielski, swojacki), poezję, prozę, androgeniczny głos, rap, chóry, fonosferę Puszczy Białowieskiej jako improwizatorki, ptaki, strunowca, amplifikowaną kwaterę stuletnich drewnianych drzwi, rezonator sześciu sopranowych strun, akordeon, kontrabas, skrzypce, ukulele, gitarę akustyczną, elektryczną, basową, perkusję, instrumenty perkusyjne, bęben obręczowy, pianino, klawisze, Moog, elektronikę, harmonijkę ustną, cymbały, dudy..., by w pełni wybrzmiała muzyczna opowieść o nas samych - napisał na profilu społecznościowym Andrzej Bajguz. Nad płytą pracował razem z Markiem Kubikiem. Tekst Ewy Zwierzyńskiej „Podlaskie Intro” z muzyką Jacaszka, Port Mone i Jerzego Osiennika w jego interpretacji otwiera płytę.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz