W Centrum Ludwika Zamenhofa można oglądać wystawę "Pamiętniki z II wojny światowej. Mikrohistoria Waldemara Baksa"

26.01.2025, 12:00, akt. 12:14

Dzięki tej wystawie możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie w Białymstoku w czasie II wojny światowej. Aresztowania, patrole, rewizje, trudności z dostępem do jedzenia, poruszaniem się po mieście, przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do kina czy na plażę.


Wernisaż wystawy "Pamiętniki z II wojny światowej. Mikrohistoria Waldemara Baksa”, fot. Tomasz Pobot/Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa (Facebook)
Wernisaż wystawy "Pamiętniki z II wojny światowej. Mikrohistoria Waldemara Baksa”, fot. Tomasz Pobot/Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa (Facebook)


0:00
0:00
Z Lucyną Matuszkiewicz i Mariuszem Bieciukiem rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Centrum im. Zamenhofa otwarta jest wystawa z fragmentami pamiętników oraz zdjęcia i dokumenty z domowego archiwum Waldemara Baksa. Gdy wybuchła wojna, Waldemar Baks miał 13 lat, gdy się skończyła – 19. Przez cały ten czas zapisywał swoje codzienne przeżycia w zeszytach. Najpierw z perspektywy dziecka zajętego szkołą i zabawą, później z punktu widzenia młodzieńca wchodzącego w dorosłość: zaczynającego pracę, nawiązującego bliższe relacje z dziewczynami, a w tle - okupacja. Pamiętniki Waldemara Baksa, wraz z bogatą kolekcją fotografii i dokumentów trafiły do Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej - dzięki jego córce Lucynie Matuszkiewicz. 

Z córką Waldemara Baksa - Lucyną Matuszkiewicz i Mariuszem Bieciukiem z Centrum im. Zamenhofa rozmawia Andrzej Bajguz. To w tym Centrum możemy oglądać wystawę "Pamiętniki z II wojny światowej. Mikrohistoria Waldemara Baksa"


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Niezwykła płyta "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"


Podlasie jako (m.in.) przesąd, podświadomość Polski, jako wieś w mieście, realizm magiczny czy baśń - to muzyczna odpowiedź na pytanie, jakie postawił nasz radiowy kolega Andrzej Bajguz.



Kiedy w siedzibie Teatru Dramatycznego skończy się remont?


Jak wygląda sytuacja związana z remontem Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki?



Miłka Malzahn recenzuje kolejną odsłonę "Nosferatu" i porównuje biograficzne filmy o Bobie Dylanie i Robbiem Williamsie


Dziś skupimy się na muzycznej stronie filmowego życia. Zacznę od smutnej wiadomości – niedawno odszedł David Lynch, oniryczny rewolucjonista światowego kina. Dla Lyncha narracja, obrazy i muzyka były nierozerwalnie splecione, dlatego dźwięki "Miasteczka Twin Peaks" musiały być równie dziwaczne, co reszta. Soundtrack Angelo Badalamentiego, dostępny w sieci – polecam...



Dziecięcy chór Passeres Dei obchodzi 10-lecie istnienia, z tej okazji zorganizował koncert charytatywny


Śpiewają na mszach świętych w kościele, nagrywają teledyski, koncertują i dają radość słuchaczom i sami cieszą się z tego co robią. 10-lecie obchodzi Chór dziecięcy Passares Dei czyli Wróbelki Boże.



Sztuka Ernesta Borowskiego w Galerii Sleńdzińskich


Praktyka z myślenia - takie warsztaty proponuje nam Galeria Sleńdzińskich. Jeśli chcemy się czegoś nauczyć, wiemy, że wymaga to praktyki. Podobnie jest z ruchem odwrotnym, oduczaniem się, zwłaszcza gdy mówimy o próbie wyzbycia się tak ugruntowanych nawyków, jak funkcjonowanie w świecie czy myślenie o nim.



Miejsce, czyli Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu rozwija się coraz bardziej


Miejsce czyli Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu zatrzymało się na Malmeda 6 i rozwija się coraz bardziej. Warto tam zajrzeć, bo malutkie muzeum wypełnione jest po brzegi pamięcią o przedwojennym Białymstoku.



Bielski ręcznik obrzędowy jest już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego


Był niemym mieszkańcem każdego domu, odświętnym symbolem własności, piękną ozdobą.



Paweł Chomczyk


Teatry offowe, bez miejsca i właśnej siedziby, albo z sezonową sceną jak Solniki 44 - najczęściej zimą przygotowują wnioski o dotacje, planują, rozpoczynają próby do nowych premier, a niektórym udaje się zorganizować międzynarodowe tourne...



Ukazał się pierwszy tom "Opowieści kaplicznych" Władysława Tockiego


Powstawały jako w jakiejś konkretnej intencji, jako podziękowanie, wypełnienie zobowiązania lub chociażby jako takie najbardziej lokalne miejsce obrzędowe. Ile jest kapliczek i przydrożnych krzyży chyba nikt nie jest w stanie dokładnie policzyć.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok