Zasłużeni twórcy otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego

autor: Renata Reda

17.12.2024, 13:57, akt. 22.12.2024, 14:16

Tworzą obrazy, muzykę, spektakle, organizują różne wydarzenia kulturalne. We wtorek (17.12) najbardziej zasłużeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024 otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego.


Nagrody marszałka województwa w dziedzinie kultury, 17.12.2024, fot. Krzysztof Duszyński/UMWP
Nagrody marszałka województwa w dziedzinie kultury, 17.12.2024, fot. Krzysztof Duszyński/UMWP


0:00
0:00
Zasłużeni twórcy otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak mówił przed wręczeniem nagród marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, to jeden z najstarszych konkursów marszałka, nagrody przyznawane są od 25 lat.


Te nagrody są takim podziękowaniem państwu za waszą twórczość, za to, że dbacie o naszą kulturę, o historię naszego województwa, o jego tożsamość. To, co robicie, ma niezwykle ważny wpływ, aby ta nasza przeszłość, budowana w waszych różnych projektach w teraźniejszości, była pokazywana w przyszłości, aby to nasze dziedzictwo, nasza kultura nigdy nie przestała istnieć, a była coraz bardziej promowana, bo to jest ta wartość, którą my - jako władze województwa - chcemy się szczycić - mówił zwracając się do laureatów marszałek.


Członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę Jacek Piorunek dodał, że nagrodą marszałka zarząd docenia wybitne postaci w dziedzinie kultury w całym województwie. Gratulował laureatom i też zachęcał ich, by "skłaniali swoich kolegów, tych twórców kultury, którzy są gdzieś w województwie, których należy docenić, do tego, aby aplikowali do naszej nagrody".


W tym roku przyznano czternaście nagród, każda w wysokości 10 tys. zł.


Nagrody otrzymało 14 osób i instytucji:

  • Teresa Adamowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Malarka, ilustratorka książek, scenografka teatralna, poetka. Przez 25 lat prowadziła pracownię malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Kossaka w Łomży gdzie z sukcesami przekazywała młodzieży wiedzę, uczyła technik. Jej rysunki i opracowania plastyczne wzbogaciły wiele treści książek. Prezentowała obrazy na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 60 wystawach zbiorowych.

  • Elżbieta Bilmin – za całokształt działalności artystycznej. Dyrygent Chóru Polskiej Pieśni Narodowej, działającej 30 lat przy Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.

  • Alina Dębowska-Jankiewicz – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Etnograf, edukator, od 37 lat jest pracownikiem naukowym Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swojej działalności propagując dziedzictwo Podlasia, promuje Podlasie w kraju i za granicą. Wspólnie z wieloma instytucjami  i organizacjami pozarządowymi realizowała liczne projekty i wystawy. Od wielu lat konsekwentnie prowadzi działania dotyczące zachowania dla następnych pokoleń bielskiego ręcznika obrzędowego, poprzez prowadzenie badań naukowych, działań popularyzatorskich, edukacyjnych, wystawienniczych, a także wydawniczych. Jej autorski program badawczy zaowocował zinwentaryzowaniem ok. 2000 ręczników obrzędowych znajdujących się w rękach prywatnych oraz powstaniem największej muzealnej kolekcji ręczników liczącej 500 sztuk.

  • Jędrzej Dondziło – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Animator kultury, kurator, promotor, DJ, kolekcjoner, wydawca muzyki elektronicznej, radiowiec. Jeden z twórców UP TO DATE FESTIWAL, Ambient Park. Dzięki jego działalności Białystok i Podlasie znane są z nietuzinkowych i imponujących projektów, szeroko rezonujących ze społecznością lokalną i ze społecznością muzyki elektronicznej całej Europy.

  • Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Od 50 lat podejmuje działania badawcze i upowszechniające dziedzictwo kulturowe dawnej ziemi łomżyńskiej i mazowiecko-podlaskiego pogranicza. Jego aktywności naukowe, konferencje, sympozja, prelekcje, seminaria naukowe, obozy gwaroznawcze i letnie konferencje międzyuniwersyteckie oraz działalność popularyzatorska cieszą się uznaniem młodzieży, dorosłych i seniorów oraz innych grup odbiorczych.

  • Małgorzata Makowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Folklorystka i animatorka. Założycielka kapeli Kanka Franka - koncertującej po całej Polsce. Gra na wielu instrumentach: harmonia pedałowa, skrzypce, basy, bębenek obręczowy. Śpiewa, tańczy, animuje.

  • Aneta Prymaka-Oniszk – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Reporterka, pisarka, dziennikarka, publicystka. Autorka i współautorka licznych książek, które pozwalają zrozumieć wielokulturowość i wieloreligijność naszego regionu. W swojej twórczości podejmuje działania na rzecz zachowania i przywrócenia pamięci  o trudnych kartach historii, które dotknęły ludność z terenu województwa podlaskiego.

  • Magdalena Anna Sinoff – za całokształt działalności artystycznej. Muzyk, dyrygent, wokalistka i animator kultury w Łomży, powiecie łomżyńskim i regionie podlaskim. Od 25 lat prowadzi Studio Wokalne eMDeK zrzeszające śpiewające dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Przez 25 lat swojej pracy pedagogicznej przygotowała uczniów do niemalże 1500 występów publicznych, a jej uczniowie i prowadzone przez nią studio zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia. Organizatorka i koordynatorka licznych wydarzeń kulturalnych.

  • Studio Piosenki Estradowej działające przy Hajnowskim Domu Kultury – za całokształt działalności artystycznej. Studio działa przy Hajnowskim Domu Kultury od 2007 r. Rozwija pasje i talenty młodych ludzi, czego dowodem są liczne nagrody zdobyte na festiwalach w Polsce i za granicą. Od kilku lat zespół tworzy tematyczne spektakle muzyczne, które cieszą się dużą popularnością.

  • Studio Tańca „Radość” działające przy Suwalskim Ośrodku Kultury – za całokształt działalności artystycznej. Studio tańca ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród  w konkursach i festiwalach tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

  • Teatr „T-3” działający przy Polskim Związku Niewidomych – za całokształt działalności artystycznej. Teatr powstał w 2005 r. Tworzą go ludzie niewidomi, niedowidzący i pełnosprawni. Teatr bierze udział w licznych przeglądach artystycznych wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując zawsze czołowe miejsca. Laureat licznych nagród. Grupa początkowo wykonywała krótkie scenki teatralne, obecnie wystawia repertuar zróżnicowany ale zawsze optymistyczny.

  • Marcin Wądołowski – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Twórca rękodzieła artystycznego i robótek ręcznych wykonujący je od 16 lat. Założyciel internetowej Akcji Popieram „Polskie rękodzieło”. Prowadzi warsztaty haftu. Jego prace są prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

  • Ewa Wroczyńska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Historyczka, była kierownik Muzeum w Tykocinie i reżyserka wielu spektakli Tykocińskiego Teatru Amatorskiego. Uznana historyczka, której badania naukowe i publikacje w znaczący sposób wzbogaciły wiedzę na temat historii Polski. Ponadto aktywnie angażuje się w edukację i pracę społeczną. Jej działalność promuje wartości kulturalne i historyczne, integrując lokalną społeczność. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność.

  • Joanna Zubrycka – za całokształt działalności artystycznej. Magister sztuki, wokalistka i producentka muzyczna, reżyserka teledysków, dyrektor artystyczna Festiwalu Kobiety Wschodu oraz Muzyczny Białystok – Koncert Plenerowy. Z wykształcenia aktorka. Od 2011 r. realizuje swój autorski projekt muzyczny Miss God w ramach którego zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą (Londyn, Berlin, Paryż, Rumunia, Lwów). Organizuje liczne projekty kulturalne, społeczne, edukacyjne oraz ekologiczne.


Gala wręczenia nagród była w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O audycjach kulturalnych w Radiu Białystok


Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.



Prezentacje w Galerii Marchand


W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.



Spotkanie w Galerii Sleńdzińskich podsumowujące projekt "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego"


Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".



Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok