Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Bezkres Sybiru" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Pamięci Sybiru
Jak mówić o cierpieniu, okrucieństwie, ale i nadziei oraz determinacji poprzez sztukę? O tym opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówić o cierpieniu, okrucieństwie, ale i nadziei oraz determinacji poprzez sztukę? Najnowsza wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru - otwierająca się 6 grudnia o 18:00 - opowie nie tylko o łączących się skrajnych uczuciach, ale i o tym, jak zrobić to we współczesny i nowatorski sposób.
O szczegółach Dorocie Sokołowskiej opowiadają:
Losy Sybiraków, ich trudne doświadczenia i cierpienie, z którymi musieli się mierzyć każdego dnia, skłaniają do refleksji o granicach ludzkich możliwości. Tam gdzie pojawia się granica siły, woli przetrwania czy człowieczeństwa, istnieje również bezkres nadziei i wiary.
Wystawa "Bezkres Sybiru" przedstawi tematykę wywózek na Sybir poprzez pryzmat sztuki współczesnej i filozofii refleksji. Nadrzędną ideą ekspozycji będzie stworzenie przestrzeni, w której artyści będą mogli zastanowić się nad pojęciem bezkresu i granicy oraz zaprezentować je za pomocą dowolnych technik artystycznych. Wystawa odniesie się zarówno do znaczenia granic fizycznych, jak i symbolicznych.
Kluczowym elementem przygotowań do prac nad wystawą „Bezkres Sybiru” były bezpośrednie spotkania artystów z Sybirakami, którzy podzielili się swoimi osobistymi przeżyciami. Opowiadali o tym, jak sami rozumieją pojęcie bezkresu, odnosząc to pojęcie do swoich doświadczeń. W rezultacie prace prezentowane na wystawie będą nie tylko wyrazem artystycznej ekspresji, lecz także głęboką refleksją nad ludzkim doświadczeniem i granicami wytrzymałości człowieka. Sercem tego projektu są głosy i opowieści Sybiraków, które nadają mu autentyczności i głębi emocjonalnej. Wystawa „Bezkres Sybiru” to kolejne działanie podjęte przez Muzeum Pamięci Sybiru, które przyczyni się do upamiętnienia losów Sybiraków i przekazywania ich historii kolejnym pokoleniom.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz