Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ruszyła 39. Jesień z Bluesem - najstarszy polski festiwal bluesowy
Wystawa fotografii Aigarsa Lapsy i koncert szwajcarsko-francuskiej formacji Your Gospel Team rozpoczęły w czwartek (21.11) 39. edycję Jesieni z Bluesem. To najstarszy bluesowy festiwal w Polsce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do niedzieli na scenie w kinie Forum i w kawiarni Fama pojawi się 10 wykonawców z Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch, Norwegii, Danii i Francji. Fani bluesa będą mieli okazję posłuchać wielu odmian tej muzyki - m.in. bluesa z delty, boogie czy funky bluesa a także wielu innych.
W sobotę (23.11) w kawiarni Duży Pokój odbyła się premiera książki "Legendy bluesa i gitary". Można było porozmawiać z jej autorem Ryszardem Glogerem, na co dzień dziennikarzem Radia Poznań, i wysłuchać recitalu Roberta Kordylewskiego.
Festiwal zakończy się w niedzielę. W kawiarni Fama o 13:00 zagra Big Creek Slim z Danii.
Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard "Skiba" Skibiński, lider Kasy Chorych. Festiwal po raz pierwszy odbył się w listopadzie 1978 roku. Miał kilkuletnią przerwę na początku lat 90., ale od 1996 r., z wyjątkiem 2020, gdy został odwołany z powodu pandemii, odbywa się co rok. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury (BOK).
Program festiwalu jest na stronie bok.bialystok.pl/wydarzenie/39-jesien-z-bluesem.
To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".
Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?
Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.
Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.
"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.
Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?
nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
To okazja, by znaleźć niepowtarzalne prezenty, wzbogacić swoją kolekcję sztuki lub po prostu cieszyć się atmosferą sztuki w wyjątkowej atmosferze. A dodatkowo nasza hojność wesprze szczytny cel charytatywny.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz