Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Spacer historyczny po cmentarzu farnym z Andrzejem Lechowskim [zdjęcia]
Jak przyjaciele nazywali Wiktora Wołkowa? Na których drzwiach kościelnych są jeszcze okucia z fabryki Wieczorków i kiedy ksiądz Wilhelm Szwarc doprowadził do rozbudowy kościoła farnego? Nasz spacer historyczny po cmentarzu farnym zgromadził wielu białostoczan, którzy dzięki opowieściom historyka Andrzeja Lechowskiego poznawali historię Białegostoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przez dwie godziny w sobotę (9.11) wieczorową porą odwiedzaliśmy groby najznakomitszych postaci i zapalaliśmy światełko pamięci na grobach lekarzy, dziennikarzy, samorządowców, prezydentów czy artystów. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli cmentarzu farnym. Historia nekropolii sięga 1886 r., co czyni ją jedną z najstarszych w mieście.
Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan, wśród których była m.in. lekarka o pięknym, empatycznym sercu - Irena Białówna, budowniczy okazałej "przybudówki", czyli kościoła farnego - ks. Wilhelm Szwarc, wydawca białostockich gazet - Konstanty Kosiński, pierwsza kobieta w radzie miasta, księgarka, wydająca pierwsze pocztówki o Białymstoku - Jadwiga Klimkiewiczowa, mistrz nastroju w fotografii - Wiktor Wołkow czy Eugeniusz Kazimirowski, który namalował słynny obraz Jezusa Miłosiernego.
Więcej o białostoczanach, którzy zapisali się w historii miasta, jest na stronie "ŚLADAMI PAMIĘCI - Spacer po Cmentarzu Farnym". Tam też są reportaże i audycje dokumentalne poświęcone tym wybitnym postaciom.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz