Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Czy sztuka ludowa przeżywa na Suwalszczyźnie swój renesans?
Czy sztuka ludowa przeżywa na Suwalszczyźnie swój renesans? M.in o tym dyskutowali przez dwa dni w Muzeum Okręgowym w Suwałkach twórcy, animatorzy, muzycy i etnografowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uczestnicy z wielu instytucji i domów kultury z całego regionu rozmawiali o zgromadzonych u siebie zbiorach, także o historii, dawnych mistrzach, strojach, muzyce i kultywowanych czasem w nieco współczesnej formie tradycjach rękodzielniczych. I chociaż wiele trudu trzeba włożyć w to, żeby młodsze pokolenia zaciekawić sztuką ludową, to powoli daje się zauważyć, że mieszkańcy Suwalszczyzny zaczynają doceniać swoje korzenie.
A żeby zobaczyć te rzeźby, zabawki, naczynia i ozdoby wykonane przez twórców ludowych warto wybrać się do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie od piątku (24.10) dostępna jest wystawa "Sztuka Ludowa Suwalszczyzny”. To prezentacja eksponatów pochodzących m.in. ze zbiorów suwalskiego muzeum, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, a także w Otrębusach oraz Rękodzielni Styk w Podwojponiach i z prywatnych kolekcji. Ta wystawa będzie czynna do końca roku, o czym informuje Iza Kosakowska
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz