Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, świętuje 15-lecie działalności artystycznej. Artyści związani z grupą postanowili uczcić jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych spektakli i dyskusjami.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Grupę tworzą Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, którzy zgodnie przyznają, że to, co najwartościowsze w ich 15-leciu działań na OFF-ie, to niezależność artystyczna. Grupa ma na koncie kilkanaście spektakli, stworzonych we współpracy m.in. z takimi twórcami jak: Michael Vogel, Łukasz Kos, Christiane Zanger, Paweł Aigner, Michał Walczak, Robert Jarosz, Christoph Bochdansky, Paweł Passini, Robert Drobniuch, Konrad Dworakowski. Przedstawienia Coincidentii gościły na ponad stu festiwalach oraz na kilkudziesięciu scenach impresaryjnych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii, Włoszech, Danii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii.
Grupa Coincidentia trzykrotnie znalazła się w ścisłej czołówce, z czego dwukrotnie uplasowała się na pierwszym miejscu, polskich teatrów najczęściej wyjeżdżających za granicę, w corocznych podsumowaniach Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Spektakle Grupy zostały uhonorowane ponad pięćdziesięcioma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami - z których większość została przyznana przez kapituły jurorskie festiwali teatralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
W roku 2016 Grupa Coincidentia powołała do życia Siedlisko Kultury Solniki 44 - ulokowany w lesie w podlaskiej gminie Zabłudów niezależny ośrodek wyposażony w profesjonalną scenę teatralną. W roku 2018 ośrodek zainicjował działalność Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie - LasFest (a w roku 2020 powołał do życia LasKids - festiwal adresowany do publiczności dziecięcej). W ich ramach prezentowane są najciekawsze propozycje teatrów niezależnych, działania laboratoryjne, koncerty, pokazy studenckie, rozmowy z artystami, pokazy filmowe czy niekonwencjonalne wydarzenia łączące sztukę z naturą.
W październiku, listopadzie i grudniu tego roku Coincidentia zaplanowała pokazy pięciu wybranych tytułów ze swego repertuaru. Będą to zarówno uznane spektakle, które zaznaczyły swą obecność na wielu festiwalach o międzynarodowym zasięgu, jak i najnowsze - startujące propozycje Grupy: „Straszka pospolita” (spektakl familijny cieszący się niesłabnącym powodzeniem w Polsce i zagranicą, eksploatowany w trzech wersjach językowych), „Invisible” (laboratoryjne przedstawienie dla dorosłych wyróżnione w prestiżowym dorocznym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepszy spektakl offowy), „Don Kichot” (nowa, stworzona w koprodukcji z poznańskim Teatrem Animacji, wersja przedstawienia obsypanego laurami dziennikarzy i kapituł jurorskich festiwali w Opolu, Toruniu i Łodzi), „Ściana z widokiem” (spektakl nagradzany na festiwalach za reżyserię, tekst, kreacje aktorskie i muzykę) oraz „Superheroes” (świeża produkcja stworzona we współpracy Coincidentii z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel). Prezentacje będą połączone z rozmowami z publicznością oraz moderowanymi dyskusjami w gronie twórców. Część planowanych pokazów zostanie wzbogacona o audio-deskrypcję.
Przedstawienia będzie można zobaczyć w następujących terminach:
3.11, godz. 18 „Invisible” / Siedlisko Kultury Solniki 44
16.11, godz. 18 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44
17.11, godz. 18 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44
30.11, godz. 18 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)
01.12, godz. 18 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)
08.12, godz. 18 „Ściana z widokiem” / prezentacja online + rozmowa z twórcami
15.12, godz. 18 "Ściana z widokiem" / prezentacja online + rozmowa z twórcami
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na pokazy w Siedlisku Kultury Solniki 44 pod adresem: rezerwacje.s44@gmail.com
Bilety na spektakle "Don Kichot 2.0" do nabycia na stronie: www.teatranimacji.pl
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
W Galerii przy ul. Wiktorii 5 można popatrzeć na chmury. Autorka fotografii Magdalena Topczewska sama mówi, że zapatrzyła się w niebo. Wygląda za okno co chwila, podczas wykładu, podając obiad, jadąc autem. Co tam znajduje? Czym są te chmury? Jak o nich mówi? Zauważa i przepowiada zmiany pogody, a może dostrzega tam kształty, których brakuje gdzie indziej? O to wszystko pyta...
Absolwenci tego wydziału są solistami, członkami orkiestr w kraju i za granicą, pracują w szkołach w całym regionie i poza nim. Białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obchodzi 50-lecie.
Wielbiciele uniwersum amerykańskiego pisarza Franka Herberta czekali na ten serial z niecierpliwością i fascynacją dziecka zaglądającego pod bożonarodzeniowe drzewko. Bo producenci “Diuny: Proroctwa” sprawili świąteczny prezent tym, którzy po przeczytaniu wszystkich książek Herberta i jego syna, obejrzeniu “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha, dwóch części opowieści...
"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.
Tym razem zamiast bohaterów z "Mysiej doliny", są misie, żubry, łosie, ludzie i tylko jeden mały gryzoń - Jaśmina. Tacy są bohaterowie książki dla dzieci "Opowieści Puszczy. Zaklęci w niedźwiedzie"
Prowadzący:
Andrzej Bajguz