Coincidentia świętuje i zaprasza na spektakle

autor: Olga Gordiejew

13.10.2024, 11:54, akt. 12:01

Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, świętuje 15-lecie działalności artystycznej. Artyści związani z grupą postanowili uczcić jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych spektakli i dyskusjami.


Paweł Chomczyk i Dagmara Sowa, fot. Joanna Szubzda
Paweł Chomczyk i Dagmara Sowa, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
15 lat teatru Coincidentia - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Grupę tworzą Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, którzy zgodnie przyznają, że to, co najwartościowsze w ich 15-leciu działań na OFF-ie, to niezależność artystyczna. Grupa ma na koncie kilkanaście spektakli, stworzonych we współpracy m.in. z takimi twórcami jak: Michael Vogel, Łukasz Kos, Christiane Zanger, Paweł Aigner, Michał Walczak, Robert Jarosz, Christoph Bochdansky, Paweł Passini, Robert Drobniuch, Konrad Dworakowski. Przedstawienia Coincidentii gościły na ponad stu festiwalach oraz na kilkudziesięciu scenach impresaryjnych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii, Włoszech, Danii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii. 

Grupa Coincidentia trzykrotnie znalazła się w ścisłej czołówce, z czego dwukrotnie uplasowała się na pierwszym miejscu, polskich teatrów najczęściej wyjeżdżających za granicę, w corocznych podsumowaniach Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Spektakle Grupy zostały uhonorowane ponad pięćdziesięcioma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami - z których większość została przyznana przez kapituły jurorskie festiwali teatralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

W roku 2016 Grupa Coincidentia powołała do życia Siedlisko Kultury Solniki 44 - ulokowany w lesie w podlaskiej gminie Zabłudów niezależny ośrodek wyposażony w profesjonalną scenę teatralną. W roku 2018 ośrodek zainicjował działalność Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie - LasFest (a w roku 2020 powołał do życia LasKids - festiwal adresowany do publiczności dziecięcej). W ich ramach prezentowane są najciekawsze propozycje teatrów niezależnych, działania laboratoryjne, koncerty, pokazy studenckie, rozmowy z artystami, pokazy filmowe czy niekonwencjonalne wydarzenia łączące sztukę z naturą.

W październiku, listopadzie i grudniu tego roku Coincidentia zaplanowała pokazy pięciu wybranych tytułów ze swego repertuaru. Będą to zarówno uznane spektakle, które zaznaczyły swą obecność na wielu festiwalach o międzynarodowym zasięgu, jak i najnowsze - startujące propozycje Grupy: „Straszka pospolita” (spektakl familijny cieszący się niesłabnącym powodzeniem w Polsce i zagranicą, eksploatowany w trzech wersjach językowych), „Invisible” (laboratoryjne przedstawienie dla dorosłych wyróżnione w prestiżowym dorocznym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepszy spektakl offowy), „Don Kichot” (nowa, stworzona w koprodukcji z poznańskim Teatrem Animacji, wersja przedstawienia obsypanego laurami dziennikarzy i kapituł jurorskich festiwali w Opolu, Toruniu i Łodzi), „Ściana z widokiem” (spektakl nagradzany na festiwalach za reżyserię, tekst, kreacje aktorskie i muzykę) oraz „Superheroes” (świeża produkcja stworzona we współpracy Coincidentii z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel). Prezentacje będą połączone z rozmowami z publicznością oraz moderowanymi dyskusjami w gronie twórców. Część planowanych pokazów zostanie wzbogacona o audio-deskrypcję.

Przedstawienia będzie można zobaczyć w następujących terminach:

3.11, godz. 18 „Invisible” / Siedlisko Kultury Solniki 44 

16.11, godz. 18 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44

17.11, godz. 18 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44

30.11, godz. 18 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)

01.12, godz. 18 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)

08.12, godz. 18 „Ściana z widokiem” / prezentacja online + rozmowa z twórcami

15.12, godz. 18 "Ściana z widokiem" / prezentacja online + rozmowa z twórcami

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na pokazy w Siedlisku Kultury Solniki 44 pod adresem: rezerwacje.s44@gmail.com

Bilety na spektakle "Don Kichot 2.0" do nabycia na stronie: www.teatranimacji.pl




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Muzeum Wołkowa zaprasza na pierwszą wystawę


Na przestrzeni wieków było źródłem inspiracji, mapą podróżników, przedmiotem badań naukowych i symbolem duchowych poszukiwań. Niebu poświęcona jest najnowsza (i pierwsza) wystawa w Muzeum Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.



Wystawa prac Wiesława Jurkowskiego


Wystawa nestora białostockiego środowiska artystycznego Wiesława Jurkowskiego towarzyszyło inauguracji nowego roku akademickiego Akademii Teatralnej.



Cyklarium Słoboda - nowe miejsce na mapie miasta


Czasami to przestrzeń sama upomina się o obecność człowieka, zwłaszcza że dawno temu na terenie Kampusu największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce tu właśnie była wieś. Teraz jest Cyklarium Słoboda - od nazwy wsi.



Urszula Kozioł z nagrodą Nike


„Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się” – tak pięknie sprecyzowała, czym jest literatura Urszula Kozioł, laureatka Tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.



Gaudeamus studentów Uniwersytetu Muzycznego


Prawie 140 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w murach uczelni przy Kawaleryjskiej już po raz 50.



Miłka Malzahn m.in. o polskim kandydacie do Oscara


W cotygodniowym felietonie filmowym: do kultu młodości w "Substancji" do "Pod wulkanem".



"Z dziejów Starosielc" - książka na 150-lecie


"Z dziejów Starosielc" to publikacja z okazji 150-lecia tej dzielnicy. Miejsca na mapie Białegostoku wyjątkowego, bo z własną historią i podkreślającego swą odrębność.



"Moc bibliotek!" podczas Nocy bibliotek


To była 10. jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Włączyło się w nią półtora tysiąca placówek w całej Polsce. Celem akcji jest ukazanie mocy literatury i siły lokalnej społeczności.



"Filmowe Podlasie Atakuje!". Złoty Golf przyznany za "Taniec w narożniku"


Złoty Golf, czyli Nagrodę Publiczności oraz 2 tys. złotych w ramach tegorocznej, 21. edycji akcji "Filmowe Podlasie Atakuje!" zdobył film "Taniec w narożniku" w reżyserii Jana Bujnowskiego.
W tym roku statuetka Złoty Golf 2024 to zaprojektowany przez Ulę Piskurewicz specjalny pamiątkowy talerz.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok