Miłka Malzahn zaprasza na premierowe seanse w białostockich kinach

29.09.2024, 12:25, akt. 12:42

Szykuje nam się naprawdę dobry kinowy czas. Między innymi dwa polskie filmy, warte uwagi - startują powoli na kinowych ekranach.


Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda
Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Miłka Malzahn zaprasza na premierowe seanse w kinach: Helios i Forum | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Kulej. Dwie strony medalu" w reżyserii Xawerego Żuławskiego, rodzaj fabularyzowanej biografii, która dotyczy czterech lat z życia Jerzego Kuleja, od 1964 do 1968 roku. A to był najbardziej szalony okres w jego karierze.

Przy okazji - związek emocjonalny ze sportem - zazwyczaj budzi w nas specyficzny patriotyzm. Przeżywaliśmy wzloty z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, z Justyną Kowalczyk, a także z Robertem Lewandowskim. Kulej - to nazwisko wciąż jest pamiętane, więc na te opowieść jesteśmy gotowi.

Przedpremierowo w niedzielę (29.09) w Heliosie film "Simona". Ponieważ mam dość osobistą relację z postacią prof. Simony Kossak, to filmy, książki, dywagacje, przeważnie mnie dziwią. Bo jednak wiele obrazów, wydarzeń pamiętam z innej strony. Ale - można się przyzwyczaić. Dwa lata temu można było oglądać dokument "Simona" Natalii Korynckiej-Gruz. Taka informacja dla ciekawskich. Fabuła, fajna, dość dobrze skonstruowana, klasyczna biografia i jednocześnie feministyczne kino, a do tego magiczna puszcza. 

Nie widzimy całego życia Simony tylko fragment, czasy młodości, barwnej w tym czarno białym - wtedy świecie.

Na razie więcej nie powiem, po premierze - szczegóły. Teraz - i tak na przedpremierowe pokazy - na pewno szykują się fani książek Simony Kossak.

W kinie Forum - dla tych, którzy tęsknili za klimatem i strukturą filmów Felliniego dziwna opowieść, ale intrygująca: "Marcello Mio". Tu Chiara Mastroianni zmienia się w swojego słynnego ojca, poprzez stylizacje z kultowych produkcji “Słodkie życie” oraz “8 i pół”. Podobno, jednym z pierwszych pomysłów na ten film było opowiedzenie historii o codziennym życiu aktorów, kiedy nie pracują nad filmami. Ale temat się rozwinął i jest zabawnie, sentymentalnie i w klimacie, kina włoskiego i francuskiego. Ciekawe.

Nie tylko dla sentymentalistów. W niedzielę (29.09) Interstellar z 2014 roku. Film, który można oglądać wiele razy z taką samą przyjemnością. A ponieważ to kosmiczne tematy - na dużym ekranie zdecydowanie zyskuje.

Helios kusi też "Galdiatorem" z 2000 roku - Gladiator. Kino kultowe. Ilość nagród, jakimi obsypano "Gladiatora" mówi sama za siebie. Genialna obsada, Russell Crowe, sprawdził się jako generał, mąż, mściciel i inteligentny wojownik, walczący do ostatniej krwi w zemście za śmierć ukochanej. Z klasą! Joaquin Phoenix - czarny charakter, syn cezara i jego morderca, który zasiada na tronie zaraz po uduszeniu ojca. Piękni i młodzi. Arena starożytnego Koloseum od setek lat rozpala naszą wyobraźnię i tym razem tez pewnie rozpali.

Zatem dla naszej wyobraźni w kinach - w tym tygodniu dużo pożywnych, filmowych dań.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Sokołowska poleca twórczość Bronisława Chromego - można ją oglądać także w Białymstoku


Jest autorem słynnego Smoka Wawelskiego, ale też bardzo charakterystycznych rzeźb, które można oglądać w Białymstoku. Bronisław Chromy to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej.



Kobiecy pejzaż Podlasia w pracach Bernardy Nikitorowicz oraz Katarzyny Krauze-Romejko


Na mapie wystawienniczej Białegostoku pojawiło się nowe miejsce - trzeba do niego dojść na piechotę, bo mieści się przy Warszawskiej 50, w odnowionej pięknie kamienicy. Warto tam zaglądać, bo jest efektowne i przestronne, duże i - jak się okazuje - ciekawie zaaranżowane na spotkania, rozmowy i wernisaże.



Javier Arcenillas zwycięzcą Grand Prix Interphoto 2024


Javier Arcenillas - hiszpański fotograf zwyciężył Grand Prix Interphoto 2024. Jego nawiązujące do skutków kryzysu klimatycznego zdjęcie międzynarodowe jury wybrało spośród 400 nadesłanych projektów.



Książka "Szeptuni. Baba Wanda" Norberta Grzegorza Kościeszy


Mitologia słowiańska, Duch Puszczy, dawni bogowie i szeptuni - wszystko to i jeszcze więcej mieści książka "Szeptuni. Baba Wanda". Norbert Grzegorz Kościesza zabiera nas w niej na Podlasie



Mirosław Jacek Błaszczyk


Tradycje filharmoniczne w Białymstoku mają już 70 lat. Tyle czasu mija od chwili, gdy w Białymstoku do życia powołano Państwową Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy nie mieli wówczas swojej siedziby i grali gościnnie m.in. w Teatrze Węgierki. Teraz Opera i Filharmonia Podlaska ma okazały gmach oraz orkiestrę i chór - zaliczane do najlepszych zespołów w kraju.



Filip Łobodziński


Festiwal Literacki Zebrane to nie tylko rozmowa o ciekawych książkach, to także możliwość spotkania znanych pisarzy. W tym roku jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk to Filip Łobodziński - autor wydanej autobiografii. To "Filip Łobodziński?".



Premiera spektaklu "Nie płacz Nemeczku" w Uniwersyteckim Centrum Kultury


Po jednej stronie: Chłopcy z Placu Broni. Po drugiej stronie: Czerwone Koszule. Ta walka to tak naprawdę podwórkowa zabawa, jednak chłopcy traktują ją poważnie. Śmiertelnie poważnie. Nemeczek umiera. Kto z nas wtedy nie płakał?



Wystawa "Wspólne dziedzictwo. Społeczne organizacje żydowskie w Białymstoku" na Placu Jana Pawła II


Ta wystawa prezentuje dorobek kulturalny, społeczny, oświatowy, sportowy Żydów, którzy w Międzywojniu stanowili około połowy mieszkańców Białegostoku. Ich działania z tego okresu możemy zobaczyć na kilkunastu planszach ustawionych na Placu Jana Pawła II, naprzeciwko Katedry.



15. Festiwal Literacki Zebrane


Gdyby zliczyć wszystkich autorów, jacy pojawili się przez piętnaście lat w Białymstoku - wyszłoby ich na pewno ponad setka. A wśród nich czołówka literatów nagradzanych, docenianych i ważnych dla kultury polskiej. Zebrane - to festiwal literacki z marką najwyższej klasy, organizowany przez Fabrykę Bestsellerów.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok