Javier Arcenillas zwycięzcą Grand Prix Interphoto 2024

29.09.2024, 11:59, akt. 13:02

Javier Arcenillas - hiszpański fotograf zwyciężył Grand Prix Interphoto 2024. Jego nawiązujące do skutków kryzysu klimatycznego zdjęcie międzynarodowe jury wybrało spośród 400 nadesłanych projektów.


Festiwal fotografii Białystok Interphoto 2024, źródło: Facebook/Województwo Podlaskie, fot. Marcin Jakowiak
Festiwal fotografii Białystok Interphoto 2024, źródło: Facebook/Województwo Podlaskie, fot. Marcin Jakowiak


0:00
0:00
Sebastian Kochaniec o wystawie fotograficznej kolekcji Schupmannów | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pierwszy dzień Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ogłoszenie wyników Grand Prix Interphoto odbyło się podczas otwarcia wystawy w Hali Wystawienniczej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Był to jeden z kilkudziesięciu punktów na długiej liście wydarzeń Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. 

W poprzednim tygodniu zapowiadał je na naszej antenie dyrektor artystyczny wydarzenia - Grzegorz Jarmocewicz.

Interphoto to przede wszystkim czas rozmów o sztuce i spotkań z różnymi sposobami patrzenia na to co wokół nas. Weekend otwarć powoli dobiega końca, ale jeszcze w niedzielę (29.09) wernisaże w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej. A większość wystaw będzie można oglądać do końca października. Na wernisażach zdjęć, które zobaczymy w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku była Joanna Sikora.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Sokołowska poleca twórczość Bronisława Chromego - można ją oglądać także w Białymstoku


Jest autorem słynnego Smoka Wawelskiego, ale też bardzo charakterystycznych rzeźb, które można oglądać w Białymstoku. Bronisław Chromy to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej.



Miłka Malzahn zaprasza na premierowe seanse w białostockich kinach


Szykuje nam się naprawdę dobry kinowy czas. Między innymi dwa polskie filmy, warte uwagi - startują powoli na kinowych ekranach.



Kobiecy pejzaż Podlasia w pracach Bernardy Nikitorowicz oraz Katarzyny Krauze-Romejko


Na mapie wystawienniczej Białegostoku pojawiło się nowe miejsce - trzeba do niego dojść na piechotę, bo mieści się przy Warszawskiej 50, w odnowionej pięknie kamienicy. Warto tam zaglądać, bo jest efektowne i przestronne, duże i - jak się okazuje - ciekawie zaaranżowane na spotkania, rozmowy i wernisaże.



Książka "Szeptuni. Baba Wanda" Norberta Grzegorza Kościeszy


Mitologia słowiańska, Duch Puszczy, dawni bogowie i szeptuni - wszystko to i jeszcze więcej mieści książka "Szeptuni. Baba Wanda". Norbert Grzegorz Kościesza zabiera nas w niej na Podlasie



Mirosław Jacek Błaszczyk


Tradycje filharmoniczne w Białymstoku mają już 70 lat. Tyle czasu mija od chwili, gdy w Białymstoku do życia powołano Państwową Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy nie mieli wówczas swojej siedziby i grali gościnnie m.in. w Teatrze Węgierki. Teraz Opera i Filharmonia Podlaska ma okazały gmach oraz orkiestrę i chór - zaliczane do najlepszych zespołów w kraju.



Filip Łobodziński


Festiwal Literacki Zebrane to nie tylko rozmowa o ciekawych książkach, to także możliwość spotkania znanych pisarzy. W tym roku jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk to Filip Łobodziński - autor wydanej autobiografii. To "Filip Łobodziński?".



Premiera spektaklu "Nie płacz Nemeczku" w Uniwersyteckim Centrum Kultury


Po jednej stronie: Chłopcy z Placu Broni. Po drugiej stronie: Czerwone Koszule. Ta walka to tak naprawdę podwórkowa zabawa, jednak chłopcy traktują ją poważnie. Śmiertelnie poważnie. Nemeczek umiera. Kto z nas wtedy nie płakał?



Wystawa "Wspólne dziedzictwo. Społeczne organizacje żydowskie w Białymstoku" na Placu Jana Pawła II


Ta wystawa prezentuje dorobek kulturalny, społeczny, oświatowy, sportowy Żydów, którzy w Międzywojniu stanowili około połowy mieszkańców Białegostoku. Ich działania z tego okresu możemy zobaczyć na kilkunastu planszach ustawionych na Placu Jana Pawła II, naprzeciwko Katedry.



15. Festiwal Literacki Zebrane


Gdyby zliczyć wszystkich autorów, jacy pojawili się przez piętnaście lat w Białymstoku - wyszłoby ich na pewno ponad setka. A wśród nich czołówka literatów nagradzanych, docenianych i ważnych dla kultury polskiej. Zebrane - to festiwal literacki z marką najwyższej klasy, organizowany przez Fabrykę Bestsellerów.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok