"Poetyka plakatu" - wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand

18.08.2024, 11:43, akt. 11:47

Warto zajrzeć do białostockiego Marchanda, by zobaczyć najnowszą wystawę prac Zbigniewa Waszczeniuka - "Poetyka plakatu".


Wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand, fot. Cezary Cefabik, źródło: Facebook Galerii Sztuki Marchand
Wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand, fot. Cezary Cefabik, źródło: Facebook Galerii Sztuki Marchand


0:00
0:00
"Poetyka plakatu" - wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Zbigniew Waszczeniuk stara się być ponad subiektywnym widzeniem zjawisk, które go poruszyły, zaciekawiły lub zbulwersowały. Są to: podróże, woda, barwy, postacie, muzyka, czas, wspomnienia, relacje, natura. Co ciekawe, zarówno w swoich grafikach, jak i plakatach posługuje się podobną stylistyką - lapidarną, poetycką i zabawną, operującą motywami plastycznymi, wywodzącymi się w dużym stopniu z rysunku, wykorzystującymi fotografię, kolaż, tradycyjne techniki malarskie oraz formy przestrzenne” - tak o najnowszej wystawie prac w białostockiej Galerii Marchand napisała Lila Wyszkowska. Artysta nie lubi opowiadać o swoich pracach i od lat, konsekwentnie odmawia rozmowy. Woli, jak robią to za niego inni, jak choćby Janusz Żabiuk.

Warto zajrzeć do białostockiego Marchanda, do którego zapraszała Dorota Sokołowska. Choćby po to, by w pracach Zbigniewa Waszczeniuka odnaleźć echa sławnej Polskiej Szkoły Plakatu i osobistego mentora oraz mistrza - prof. Henryka Tomaszewskiego. 

Wystawa czynna przy Kilińskiego w Białymstoku do 24 sierpnia.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zbliża się 12. edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar


Przed nami dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. To wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.



W Galerii Arsenał w Białymstoku można zobaczyć wystawę prac Patryka Różyckiego "Namaluj mnie w tej pracy"


Zabawna w formie i ciekawa w treści jest nowa wystawa w białostockiej Galerii Arsenał. Patryk Różycki maluje na ścianach białostockiej Galerii wspomnienia własne oraz swoich bliskich, mieszkających w niewielkiej wsi w Wielkopolsce.



Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska w poszukiwaniu białoruskich szeptuch


Pięć lat temu dziennikarki Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska dwukrotnie pojechały na Białoruś. Miały wizę na odwiedziny pasa przygranicznego oraz dwa kontakty, które mogły je doprowadzić do szeptuch. I doprowadziły. Więc rozmawiały, słuchały ludzi i w sprawach szeptań były informowane, przyjmowane, uzdrawiane.



Festiwal literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej


Dyskusje o agresji rosyjskiej na Ukrainę, o religii Tatarów, kulinarnych podróżach do Japonii, ale też o wyjątkowości rzeki Bug i jeziora Wigry. Za nami 10. edycja festiwalu literackiego "Patrząc na wschód" w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą na Suwalszczyznie.



W Borkach spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatru Latarnia - straty to ok. 900 tys. zł [zdjęcia]


Spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatru Latarnia w Borkach w gminie Gródek. Mieszkali w nim młodzi twórcy związani z naszym regionem - reżyser Mateusz Tymura i aktorka Teatru Wierszalin Monika Kwiatkowska.



Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal "Metastasio bez granic"


Prapremiera opery Pawła Łukaszewskiego w wersji koncertowej "Joasz - Król Judzki", spektakl "Diva bez lustra" oraz koncert "Kantyki Supraskie". To najważniejsze wydarzenia zaczynającego się w środę (14.08) II Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic".



Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska już niedługo będzie świętował 40-lecie działalności


Na scenie są od prawie 40 lat. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska pielęgnuje podlaski folklor i koncertuje na całym świecie.



W Galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć wystawę Agnieszki Sadowskiej "Ujawnienie/Exposure"


Agnieszka Sadowska jako fotoreporterka pracująca z białostockim oddziałem "Gazety Wyborczej" fotografuje kryzys migracyjny od samego początku. Wystawa jej zdjęć nosi tytuł "Ujawnienie/Exposure", można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich.



W Tykocinie już niedługo rozpocznie się festiwal Kresy-Bezkresy


Spotkania, projekcje filmowe, rozmowy - przez cztery sierpniowe dni (16-19.08) w Tykocinie rozgości się festiwal Kresy-Bezkresy. To wydarzenie skoncentrowane jest na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok