W Borkach spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatru Latarnia - straty to ok. 900 tys. zł [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew, Wojciech Szubzda

16.08.2024, 09:29, akt. 18.08.2024, 13:49

Spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatru Latarnia w Borkach w gminie Gródek. Mieszkali w nim młodzi twórcy związani z naszym regionem - reżyser Mateusz Tymura i aktorka Teatru Wierszalin Monika Kwiatkowska.


Pożar w Borkach, 16.08.2024, fot. Adam Janczewski
Pożar w Borkach, 16.08.2024, fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Spłonął drewniany budynek aktorki Teatru Wierszalin Moniki Kwiatkowskiej i reżysera i aktora Mateusza Tymury w podbiałostockich Borkach - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pożar w Borkach - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatru Latarnia - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Strażacy dostali zgłoszenie o pożarze drewnianego domu z częścią gospodarczą. W pobliżu nie było hydrantów, więc do pożaru musiało przyjechać wielu strażaków.


Ze względu na brak sieci hydrantowych w miejscowości, na miejsce działań zostały zadysponowane dodatkowe pojazdy, aby zapewnić ciągłość podawania środka gaśniczego. Dodatkowo na dwóch pobliskich rzekach zbudowano punkty czerpania wody, skąd następnie dowożono wodę do działań. W kulminacyjnym momencie podawano sześć prądów gaśniczych. Korzystano również z kamery termowizyjnej, dzięki której można był określić kierunek rozprzestrzeniania się pożaru, który ze względu na konstrukcję budynku i wykorzystane materiały rozprzestrzeniał się bardzo szybko - mówi oficer prasowy białostockich strażaków - kapitan Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko.


Na szczęście w czasie pożaru nikogo nie było w domu. Ale ogień zabrał cały artystyczny dorobek życia właścicieli.


Zniszczeniu uległ cały dom i z tego co wiem magazyn ze scenografiami, które stanowiły dorobek dwudziestoletniej pracy Mateusza. Sytuacja jest bardzo ciężka. Byłam tam przez chwilę. Wiele osób interesuje się i deklaruje chęć pomocy. My na pewno nie zostawimy ich w potrzebie i na pewno ruszą zbiórki. Będą informacje za pośrednictwem Facebooka i innych mediów - mówi dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Gródku Magdalena Łotysz.


Strażacy gasili pożar przez 7 godzin, w akcji brało udział 45 strażaków. Straty oszacowano wstępnie na 900 tysięcy złotych.

Mateusz Tymura jest aktorem, lalkarzem, reżyserem oraz animatorem kultury, współzałożycielem Kapeli Batareja wykonującej muzykę źródłową wschodniej Polski, prezesem Fundacji Teatr Latarnia, która jest jedną z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Białymstoku. I chociaż osiadł w Borkach to przez całe lata ze swoją Fundacją prowadził nowatorskie działania aktywizujące społeczność lokalną m.in. na białostockim osiedlu Bojary, Wygoda i Przydworcowe.



Tu możesz pomóc w odbudowie domu i Teatru Latarnia 



Współtworzył sąsiedzkie miejsca kultury, projekty zanurzone w lokalnej historii w oparciu o pamięć miejsca, pamięć mieszkańców i znikającą architekturę.

Współpracuje z Teatrem Wierszalin Piotra Tomaszuka. Tam pracuje jego żona Monika Kwiatkowska. Mateusz Tymura jest założycielem niezależnej grupy Teatr Latarnia, która uczestniczy w festiwalach w Polsce i Europie.

Grupa odbyła trasę po Polsce ze spektaklem "Kwiat paproci" - wczoraj zagrali w Krypnie.




Pomoc pogorzelcom zaoferowali przyjaciele i sąsiedzi - mają zapewniony dach nad głową. Wsparcie zaoferowały także władze gminy Gródek.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Poetyka plakatu" - wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand


Warto zajrzeć do białostockiego Marchanda, by zobaczyć najnowszą wystawę prac Zbigniewa Waszczeniuka - "Poetyka plakatu".



Zbliża się 12. edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar


Przed nami dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. To wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.



W Galerii Arsenał w Białymstoku można zobaczyć wystawę prac Patryka Różyckiego "Namaluj mnie w tej pracy"


Zabawna w formie i ciekawa w treści jest nowa wystawa w białostockiej Galerii Arsenał. Patryk Różycki maluje na ścianach białostockiej Galerii wspomnienia własne oraz swoich bliskich, mieszkających w niewielkiej wsi w Wielkopolsce.



Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska w poszukiwaniu białoruskich szeptuch


Pięć lat temu dziennikarki Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska dwukrotnie pojechały na Białoruś. Miały wizę na odwiedziny pasa przygranicznego oraz dwa kontakty, które mogły je doprowadzić do szeptuch. I doprowadziły. Więc rozmawiały, słuchały ludzi i w sprawach szeptań były informowane, przyjmowane, uzdrawiane.



Festiwal literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej


Dyskusje o agresji rosyjskiej na Ukrainę, o religii Tatarów, kulinarnych podróżach do Japonii, ale też o wyjątkowości rzeki Bug i jeziora Wigry. Za nami 10. edycja festiwalu literackiego "Patrząc na wschód" w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą na Suwalszczyznie.



Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal "Metastasio bez granic"


Prapremiera opery Pawła Łukaszewskiego w wersji koncertowej "Joasz - Król Judzki", spektakl "Diva bez lustra" oraz koncert "Kantyki Supraskie". To najważniejsze wydarzenia zaczynającego się w środę (14.08) II Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic".



Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska już niedługo będzie świętował 40-lecie działalności


Na scenie są od prawie 40 lat. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska pielęgnuje podlaski folklor i koncertuje na całym świecie.



W Galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć wystawę Agnieszki Sadowskiej "Ujawnienie/Exposure"


Agnieszka Sadowska jako fotoreporterka pracująca z białostockim oddziałem "Gazety Wyborczej" fotografuje kryzys migracyjny od samego początku. Wystawa jej zdjęć nosi tytuł "Ujawnienie/Exposure", można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich.



W Tykocinie już niedługo rozpocznie się festiwal Kresy-Bezkresy


Spotkania, projekcje filmowe, rozmowy - przez cztery sierpniowe dni (16-19.08) w Tykocinie rozgości się festiwal Kresy-Bezkresy. To wydarzenie skoncentrowane jest na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok