Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dyrektor artystyczny LasFest Paweł Chomczyk zaprasza na Festiwal Teatralny w Lesie
Połowa lata to już ten czas, kiedy wielkimi krokami zbliża się Festiwal Teatralny w Lesie - LasFest. Olga Gordiejew zaprosiła do studia Polskiego Radia Białystok - dyrektora artystycznego wydarzenia Pawła Chomczyka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie oraz jego młodszy brat LasKids to wyjątkowe, cykliczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski. W tym roku od 8. do 17. sierpnia.
Scena - prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia - gościła w trakcie sześciu edycji LasFest i dwóch edycji LasKids spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Austrii, Tajwanu, Węgier, Białorusi i Wielkiej Brytanii.
Ideą festiwali są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi oraz unikalny charakter miejsca tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwali. Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk, Kora oraz Król Jeleń.
Patronem 7. edycji festiwalu są Grzyby - fascynujące twory - nie rośliny, ale też nie zwierzęta, ujawniające się na powierzchni, ale też tworzące ukryte w podłożu rozległe systemy, potrafiące żyć w symbiozie z drzewami, ale też przejawiające drapieżną naturę, pożądane jako składnik najbardziej wyszukanych dań, ale też stanowiące śmiertelne zagrożenie w przypadku pomyłki - piękne i odrażające, mamiące niezwykłym aromatem i odstraszające nieznośnym fetorem, cenione przez niektórych ze względu na zawartość witaminy D i cennych składników mineralnych, przez innych używane do otwierania drzwi odmiennych stanów świadomości, wykorzystywane jako bezużyteczne ozdoby, ale też zaskakująco przydatne.
Niektóre grzybnie mają tendencję do jednoczesnego rozrastania się we wszystkich kierunkach, tworząc swoiste koła, na których brzegach wyrastają grzyby. Miejscom takim przypisywano niegdyś wyjątkowe moce - miały one powstawać na skutek uderzenia ognistym smoczym ogonem, a w księżycowe noce miały tam tańczyć elfy. Różnorodność form, funkcji, znaczeń cechujących Grzyby stała się inspiracją do stworzenia programu 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie.
LasFest 2024 - Edycja Grzybów zaprezentuje teatr wymykający się dogmatom i definicjom, tworzący rozległe, niewidoczne struktury, objawiający się na powierzchni w wybranych momentach. Teatr pełniący istotne funkcje społeczne, ale też skrywający tajemnice, teatr naturalnie łączący w sobie sprzeczności.
Więcej informacji o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej solniki44.pl.
To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".
Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?
Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.
Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.
"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.
Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?
Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.
nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz