Dyrektor artystyczny LasFest Paweł Chomczyk zaprasza na Festiwal Teatralny w Lesie

4.08.2024, 09:49, akt. 10:12

Połowa lata to już ten czas, kiedy wielkimi krokami zbliża się Festiwal Teatralny w Lesie - LasFest. Olga Gordiejew zaprosiła do studia Polskiego Radia Białystok - dyrektora artystycznego wydarzenia Pawła Chomczyka.


Paweł Chomczyk, fot. Gabriela Lasota
Paweł Chomczyk, fot. Gabriela Lasota


0:00
0:00
Z Pawłem Chomczykiem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie oraz jego młodszy brat LasKids to wyjątkowe, cykliczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski. W tym roku od 8. do 17. sierpnia.

Scena - prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia - gościła w trakcie sześciu edycji LasFest i dwóch edycji LasKids spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Austrii, Tajwanu, Węgier, Białorusi i Wielkiej Brytanii. 

Ideą festiwali są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi oraz unikalny charakter miejsca tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwali. Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk, Kora oraz Król Jeleń.

Patronem 7. edycji festiwalu są Grzyby - fascynujące twory - nie rośliny, ale też nie zwierzęta, ujawniające się na powierzchni, ale też tworzące ukryte w podłożu rozległe systemy, potrafiące żyć w symbiozie z drzewami, ale też przejawiające drapieżną naturę, pożądane jako składnik najbardziej wyszukanych dań, ale też stanowiące śmiertelne zagrożenie w przypadku pomyłki - piękne i odrażające, mamiące niezwykłym aromatem i odstraszające nieznośnym fetorem, cenione przez niektórych ze względu na zawartość witaminy D i cennych składników mineralnych, przez innych używane do otwierania drzwi odmiennych stanów świadomości, wykorzystywane jako bezużyteczne ozdoby, ale też zaskakująco przydatne. 

Niektóre grzybnie mają tendencję do jednoczesnego rozrastania się we wszystkich kierunkach, tworząc swoiste koła, na których brzegach wyrastają grzyby. Miejscom takim przypisywano niegdyś wyjątkowe moce - miały one powstawać na skutek uderzenia ognistym smoczym ogonem, a w księżycowe noce miały tam tańczyć elfy. Różnorodność form, funkcji, znaczeń cechujących Grzyby stała się inspiracją do stworzenia programu 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie. 

LasFest 2024 - Edycja Grzybów zaprezentuje teatr wymykający się dogmatom i definicjom, tworzący rozległe, niewidoczne struktury, objawiający się na powierzchni w wybranych momentach. Teatr pełniący istotne funkcje społeczne, ale też skrywający tajemnice, teatr naturalnie łączący w sobie sprzeczności.

Więcej informacji o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej solniki44.pl.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Powraca Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic


Szereg atrakcji artystycznych czeka na mieszkańców Białegostoku i okolic oraz turystów odwiedzających Supraśl. W sierpniu powraca Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic, który oferować będzie publiczności bogatą paletę programową.



Wystawa "Wieczny płomień" Huberta Czerepoka w Galerii Arsenał


W Białostockiej Galerii Arsenał Hubert Czerepok skupia się na symbolice tworzącej naszą tożsamość narodową.



W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można zobaczyć wystawę "Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej"


W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy wystawę "Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej" o dawnych rytuałach i zabiegach magicznych mających chronić dom i jego mieszkańców.



Święto Galerii Marszand - nie tylko profesjonaliści mogli malować przy ulicy Kilińskiego


Malowanie na ulicy, warsztaty w siedzibie galerii, a przede wszystkim spotkania i rozmowy - tak co roku świętuje Galeria Marszand przy ulicy Kilińskiego.



Dwudziestolecie międzywojenne, wojna, PRL i transformacja Białegostoku w książce "Czytamy Białystok!" Andrzeja Fiedoruka


Jak opisać czasy i klimaty Białegostoku dwudziestolecia międzywojennego? Czy upływ prawie stu lat, wojna, czasy PRL-u i transformacji pozwalają zachować właściwą perspektywę poznawczą? Na te i wiele innych pytań - w swojej książce "Czytamy Białystok!" - odpowiada Andrzej Fiedoruk.



Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego uczciło 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego


Alfons Karny (1901-1989) jest jednym z czołowych polskich rzeźbiarzy-portrecistów. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują wizerunki osób z jego najbliższego otoczenia. Osobistym relacjom poświęcona była wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste", której otwarcie odbyło się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.



Zespół Szeptucha wystąpił na 30. edycji Pol'and'Rock Festival [zdjęcia]


Wystąpią wśród wielkich gwiazd muzycznej sceny, zagrają dla wielotysięcznej publiczności. Zespół Szeptucha z Podlasia pojawi się w sobotę (3.08) na festiwalu Pol’and’Rock w Czaplinku.



Rodzina i przyjaciele pożegnali Antoninę Sokołowską - założycielkę dwóch białostockich teatrów


Antonina Sokołowska, założycielka teatrów "Klaps" i "Mandragora", która uczyła miłości do teatru rzesze młodych ludzi, spoczęła w niedzielę (28.07) na cmentarzu Św. Rocha w Białymstoku. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina, współpracownicy, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz dawni wychowankowie.



Białostoczanin Marcin Wojdałowicz opowiada o pracy przy "Gladiatorze 2"


Praca oświetleniowca na planie filmu bywa niedostrzegalna - ale o NIM ostatnio zrobiło się głośno, a wszystko za sprawą kultowej produkcji, z jednym z największych budżetów w historii kina "Gladiator 2".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok