Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dyrektor artystyczny LasFest Paweł Chomczyk zaprasza na Festiwal Teatralny w Lesie
Połowa lata to już ten czas, kiedy wielkimi krokami zbliża się Festiwal Teatralny w Lesie - LasFest. Olga Gordiejew zaprosiła do studia Polskiego Radia Białystok - dyrektora artystycznego wydarzenia Pawła Chomczyka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie oraz jego młodszy brat LasKids to wyjątkowe, cykliczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski. W tym roku od 8. do 17. sierpnia.
Scena - prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia - gościła w trakcie sześciu edycji LasFest i dwóch edycji LasKids spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Austrii, Tajwanu, Węgier, Białorusi i Wielkiej Brytanii.
Ideą festiwali są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi oraz unikalny charakter miejsca tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwali. Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk, Kora oraz Król Jeleń.
Patronem 7. edycji festiwalu są Grzyby - fascynujące twory - nie rośliny, ale też nie zwierzęta, ujawniające się na powierzchni, ale też tworzące ukryte w podłożu rozległe systemy, potrafiące żyć w symbiozie z drzewami, ale też przejawiające drapieżną naturę, pożądane jako składnik najbardziej wyszukanych dań, ale też stanowiące śmiertelne zagrożenie w przypadku pomyłki - piękne i odrażające, mamiące niezwykłym aromatem i odstraszające nieznośnym fetorem, cenione przez niektórych ze względu na zawartość witaminy D i cennych składników mineralnych, przez innych używane do otwierania drzwi odmiennych stanów świadomości, wykorzystywane jako bezużyteczne ozdoby, ale też zaskakująco przydatne.
Niektóre grzybnie mają tendencję do jednoczesnego rozrastania się we wszystkich kierunkach, tworząc swoiste koła, na których brzegach wyrastają grzyby. Miejscom takim przypisywano niegdyś wyjątkowe moce - miały one powstawać na skutek uderzenia ognistym smoczym ogonem, a w księżycowe noce miały tam tańczyć elfy. Różnorodność form, funkcji, znaczeń cechujących Grzyby stała się inspiracją do stworzenia programu 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie.
LasFest 2024 - Edycja Grzybów zaprezentuje teatr wymykający się dogmatom i definicjom, tworzący rozległe, niewidoczne struktury, objawiający się na powierzchni w wybranych momentach. Teatr pełniący istotne funkcje społeczne, ale też skrywający tajemnice, teatr naturalnie łączący w sobie sprzeczności.
Więcej informacji o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej solniki44.pl.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?
Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.
To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.
Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.
To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.
W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.
Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz