Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego uczciło 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

autor: Dorota Sokołowska

4.08.2024, 09:23, akt. 09:49

Alfons Karny (1901-1989) jest jednym z czołowych polskich rzeźbiarzy-portrecistów. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują wizerunki osób z jego najbliższego otoczenia. Osobistym relacjom poświęcona była wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste", której otwarcie odbyło się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.


Wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste", 4.08.2024, fot. Dorota Sokołowska
Wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste", 4.08.2024, fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego uczciło 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Alfons Karny (1901-1989) jest jednym z czołowych polskich rzeźbiarzy-portrecistów, którego najbardziej twórczy okres przypadł na czas II Rzeczpospolitej. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują wizerunki osób z jego najbliższego otoczenia, przyjaciół, bliskich znajomych, jeszcze z okresu międzywojnia. Z rzeźbiarzem łączyła ich osobista relacja oraz wspólne troski dnia codziennego okupowanej Warszawy.

Tym właśnie relacjom poświęcona była wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste", zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, której otwarcie było 1 sierpnia w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Na ekspozycji zaprezentowany został unikatowy zbiór pamiątek po artyście, w skład którego wchodziły obiekty związane z powstaniem warszawskim i okupacyjnymi losami rzeźbiarza. Były to między innymi opaski powstańcze, archiwalia, a także korespondencje. Dopełnieniem wystawy były portrety przyjaciół Karnego, między innymi rodziny Korzybskich: Dzidka, Joli i Mariana, Ludwika Solskiego, Leona Schillera i wielu innych. Ekspozycję uzupełniały autorskie filmy opowiadające o powstańczych losach rzeźbiarza.

Wystawie towarzyszył cykl wydarzeń - spotkanie autorskie, koncert i odsłonięcie muralu. Dla najmłodszych przewidziano specjalny program zajęć edukacyjnych.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Powraca Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic


Szereg atrakcji artystycznych czeka na mieszkańców Białegostoku i okolic oraz turystów odwiedzających Supraśl. W sierpniu powraca Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic, który oferować będzie publiczności bogatą paletę programową.



Wystawa "Wieczny płomień" Huberta Czerepoka w Galerii Arsenał


W Białostockiej Galerii Arsenał Hubert Czerepok skupia się na symbolice tworzącej naszą tożsamość narodową.



W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można zobaczyć wystawę "Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej"


W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy wystawę "Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej" o dawnych rytuałach i zabiegach magicznych mających chronić dom i jego mieszkańców.



Święto Galerii Marszand - nie tylko profesjonaliści mogli malować przy ulicy Kilińskiego


Malowanie na ulicy, warsztaty w siedzibie galerii, a przede wszystkim spotkania i rozmowy - tak co roku świętuje Galeria Marszand przy ulicy Kilińskiego.



Dwudziestolecie międzywojenne, wojna, PRL i transformacja Białegostoku w książce "Czytamy Białystok!" Andrzeja Fiedoruka


Jak opisać czasy i klimaty Białegostoku dwudziestolecia międzywojennego? Czy upływ prawie stu lat, wojna, czasy PRL-u i transformacji pozwalają zachować właściwą perspektywę poznawczą? Na te i wiele innych pytań - w swojej książce "Czytamy Białystok!" - odpowiada Andrzej Fiedoruk.



Dyrektor artystyczny LasFest Paweł Chomczyk zaprasza na Festiwal Teatralny w Lesie


Połowa lata to już ten czas, kiedy wielkimi krokami zbliża się Festiwal Teatralny w Lesie - LasFest. Olga Gordiejew zaprosiła do studia Polskiego Radia Białystok - dyrektora artystycznego wydarzenia Pawła Chomczyka.



Zespół Szeptucha wystąpił na 30. edycji Pol'and'Rock Festival [zdjęcia]


Wystąpią wśród wielkich gwiazd muzycznej sceny, zagrają dla wielotysięcznej publiczności. Zespół Szeptucha z Podlasia pojawi się w sobotę (3.08) na festiwalu Pol’and’Rock w Czaplinku.



Rodzina i przyjaciele pożegnali Antoninę Sokołowską - założycielkę dwóch białostockich teatrów


Antonina Sokołowska, założycielka teatrów "Klaps" i "Mandragora", która uczyła miłości do teatru rzesze młodych ludzi, spoczęła w niedzielę (28.07) na cmentarzu Św. Rocha w Białymstoku. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina, współpracownicy, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz dawni wychowankowie.



Białostoczanin Marcin Wojdałowicz opowiada o pracy przy "Gladiatorze 2"


Praca oświetleniowca na planie filmu bywa niedostrzegalna - ale o NIM ostatnio zrobiło się głośno, a wszystko za sprawą kultowej produkcji, z jednym z największych budżetów w historii kina "Gladiator 2".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok