Rodzina i przyjaciele pożegnali Antoninę Sokołowską - założycielkę dwóch białostockich teatrów

autor: Dorota Sokołowska

28.07.2024, 11:44, akt. 12:03

Antonina Sokołowska, założycielka teatrów "Klaps" i "Mandragora", która uczyła miłości do teatru rzesze młodych ludzi, spoczęła w niedzielę (28.07) na cmentarzu Św. Rocha w Białymstoku. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina, współpracownicy, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz dawni wychowankowie.


Antonina Sokołowska, fot. Archiwum PRB
Antonina Sokołowska, fot. Archiwum PRB


0:00
0:00
Rodzina i przyjaciele pożegnali Antoninę Sokołowską - założycielkę dwóch białostockich teatrów - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Antonina Sokołowska zmarła 21 lipca 2024 roku, tydzień przed 85. urodzinami. Ostatnie dni spędziła w szpitalu w Łapach, gdzie była otoczona opieką personelu i lekarzy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św., która została odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych. Później urna z prochami zmarłej została przeniesiona do grobu rodzinnego.

Antonina Sokołowska miała dwie wielkie miłości - młodzież i teatr, im poświęciła całe swoje życie. Jej wkład w wychowanie pokoleń białostockiej młodzieży jest nieoceniony. 

W 1965 roku założyła teatr "Klaps", a później "Mandragorę". Prowadziła je przez ponad pół wieku, a garnęło się do nich mnóstwo młodych ludzi. Była dla nich ukochaną Panią Tosią, kimś więcej niż instruktorką, reżyserką, scenarzystką. Uczyła nie tylko teatru, ale i życia. Można było z nią porozmawiać o wszystkim, poprosić o pomoc czy radę. Nigdy i nikomu nie odmawiała. Kontakty i przyjaźnie z nią, które rozpoczynały się w amatorskim teatrze, trwały przez całe lata. 

Mnóstwo jej podopiecznych związało swoje zawodowe życie z tą dziedziną sztuki. Wśród nich są gwiazdy, takie jak Adam Woronowicz, Justyna Sieńczyłło, Katarzyna Herman, Bartosz Bielenia, Monika Dryl, Magdalena Koleśnik, Rafał Gąsowski, Katarzyna Siergiej. Niektórzy zostali reżyserami, krytykami.

W 2005 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku, a w 2008 roku - Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szeptucha zagra na 30. edycji Pol'and'Rock Festival


Enej, Flapjack, Coma czy T.Love - to tylko niektóre z gwiazd tegorocznego Pol'and'Rock Festivalu. Jubileuszowa 30. już edycja tej imprezy rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa trzy dni. Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagrają też muzycy z Szeptuchy.



Białostoczanin Marcin Wojdałowicz opowiada o pracy przy "Gladiatorze 2"


Praca oświetleniowca na planie filmu bywa niedostrzegalna - ale o NIM ostatnio zrobiło się głośno, a wszystko za sprawą kultowej produkcji, z jednym z największych budżetów w historii kina "Gladiator 2".



Ostatni dzień Podlaskiej Oktawy Kultur - na Rynku Kościuszki wystąpią m.in. Kurpie Zielone


Rynek Kościuszki w Białymstoku w ten weekend tętni od muzyki. Trwa Podlaska Oktawa Kultur, a artyści z całego świata prezentują swoją muzykę i kulturę.



Katarzyna Groniec opowiada o swojej debiutanckiej książce "Kundle"


Trudno uwierzyć, że książka "Kundle" jest debiutem. Czytając ją ma się wrażenie, że maczali w niej palce: W. Myśliwski, O.Tokarczuk i J.Małecki - napisała jedna z czytelniczek powieści znanej piosenkarki Katarzyny Groniec.



Historyk Wiesław Wróbel o najnowszej książce "Piaski. Opowieści z przeszłości dzielnicy"


Ta książka wzbudziła ogromne zainteresowanie. Historyk Wiesław Wróbel opisał dzieje osiedla Piaski. Do badań i zbierania opowieści zainspirowała go grupa dawnych mieszkańców tej części miasta.



Z okazji 50. urodzin Świerkowej 1 - opowiadamy o swoich ulubionych miejscach w budynku Polskiego Radia Białystok


Nasi znajomi wiedzą, że jeśli nie ma nas w domu - to zazwyczaj jesteśmy w drugim domu, czyli przy Świerkowej 1. Okrągłe 50. urodziny trwania w otulinie Lasu Zwierzynieckiego to dla nas okazja, by podzielić się opowieściami o ulubionych miejscach w budynku PRB.



W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC - podziękowania

IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok