Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie
Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O przyznaniu nagrody poinformowało w niedzielę (21.07) Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Leśniczówka Pranie organizuje konkurs. W tym roku odbyła się 13 edycja "Orfeuszy". Nagroda jest przyznawana "za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym".
Tomik "Wilki" chwyta za gardło i serce
Tomik "Wilki" Marzanny Bogumiły Kielar wydało wydawnictwo Znak. Organizatorzy poinformowali, że jury doceniło w poezji Kielar to, że "chwyta za gardło i serce". Jej wiersze to m.in. opowieści o ludziach wypędzonych z Grodzieńszczyzny, Przemyskiego, z Mazur, czy deportowanych w Akcji "Wisła" - jury określiło to mianem "przestrzeni ludzkiej historii".
Kielar otrzymała 40 tys. zł ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz statuetkę autorstwa Aliny Kluzy-Kaji.
Tomik "Nic pewnego", czyli liryczny notatnik z codzienności
"Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego", który wydało regionalne Wydawnictwo Retman z Dąbrówna. Poezję Zubkowicza jury nazwało "lirycznym notatnikiem z codzienności: przegląda się w nich mazurska prowincja okolic Morąga i Węgorzewa", dodano, że "to +proste+ obrazki z mikroświata, w którym żyje, obserwując powolnie maszerujący przez człowieka czas". Zubkowicz otrzymał 13 tys. zł.
W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Marzanny Bogumiły Kielar i Andrzeja Zubkowicza, tomiki Tomasza Dalasińskiego (Wiersze dla żywych), Marcina Orlińskiego (Późne słońce) i Teresy Tomsi (Zdążyć przed zmierzchem).
Podczas gali wręczenia nagród wiersze finalistów na plenerowej scenie w Praniu wykonywali studenci kierunku aktorstwa Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Trzy Dni Później.
Laureatami poprzednich edycji nagrody byli: Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Andrzej Kopacki, Zbigniew Machej i Anna Piwkowska.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz