Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego

autor: Dorota Sokołowska

20.07.2024, 11:28, akt. 15:13

Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.


Uroczystości pogrzebowe Edwarda Redliśkiego w Juchnowcu Kościelnym, 20.07.2024, fot Dorota Sokołowska
Uroczystości pogrzebowe Edwarda Redliśkiego w Juchnowcu Kościelnym, 20.07.2024, fot Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Edwarda Redlińskiego wspominają: Hanna Warakomska, Jolanta Sztachelska, Jerzy Autuchiewicz i Tomasz Piotrowski - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rodzina, bliscy i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pożegnała go nie tylko rodzina i przyjaciele, ale także jego czytelnicy. Przyjechali nawet z zagranicy, by oddać hołd pisarzowi, który jak nikt umiał opowiadać o awansie, emigracji, zagrożeniach płynących z nieroztropnego używania zdobyczy cywilizacyjnych.


Miał 84 lata

Edward Redliński miał 84 lata. Urodził się 1 maja 1940 r. we Frampolu w gminie Juchnowiec Kościelny. Jest honorowym obywatelem tej gminy. Był jednym z najbardziej znanych pisarzy związanych z Podlasiem, absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także pracownikiem "Gazety Białostockiej". Przez kilka lat był także związany z Polskim Radiem Białystok.



"Zmierzch Siennego Rynku" - reportaż Edwarda Redlińskiego



Co jego pisarstwu dał epizod dziennikarski? Dlaczego nie chciał brać udziału w eksplodującej popkulturze? Czy rzeczywiście wielbił PRL jako równy start dla wszystkich?

W poniedziałek o 17:15 i 22:15 przedstawimy reportaż Doroty Sokołowskiej "Czułe ucho. Paradoksy Edwarda Redlińskiego".


Twórczość

O białostockiej wsi pisał m.in. w zbiorze opowiadań "Listy z Rabarbaru" (1967) oraz powieściach "Awans" (1973) i "Konopielka" (1973). Do jego najbardziej znanych utworów prozatorskich należą też "Szczuropolacy" (1994) oraz "Krfotok" (1998). Na swoim koncie miał również reportaże "Ja w nerwowej sprawie" (1969) i "Zgrzyt" (1971) oraz dramaty "Pustaki" (1980), "Wcześniak" (1977), "Jubileusz" (1975) i "Cud na Greenpoincie" (1995).

Od 1981 do 1991 r. mieszkał w Nowym Jorku. Trudne doświadczenia emigranta opisał później w książkach "Dolorado" i "Szczuropolacy" (1994). W 1997 r. ta druga powieść stała się kanwą filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku" w reż. Janusza Zaorskiego. Redliński napisał też scenariusze do "150 na godzinę" Wandy Jakubowskiej (1971), "Awansu" Zaorskiego (1974) oraz "Requiem" Witolda Leszczyńskiego (2001).

Edward Redliński zmarł 30 czerwca w Warszawie.


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.



"Seksi rybka spod Szczuczyna" w białostockiej Galerii Sleńdzińskich


"Seksi rybka spod Szczuczyna" to tytuł nowej wystawy w Galerii Sleńdzińskich. Ciekawej, bo praktycznie dzieje się na zewnątrz galerii.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok