Syn i dawni studenci wspominają niedawno zmarłego Mistrza Marionetki Lesława Pieckę

7.07.2024, 09:53, akt. 10:30

Mówiono o nim Mistrz Marionetki. I rzeczywiście był jednym z niewielu, którzy uzyskali prestiż w operowaniu tym przedmiotem, także na arenie międzynarodowej. Lesław Piecka był lalkarzem, który tworzył program nauczania tej techniki, uczestniczył w konstruowaniu lalek, wymyślał sposoby animacji, wreszcie występował na scenie z marionetką jako animator.


Lesław Piecka, źródło: Białostocki Teatr Lalek
Lesław Piecka, źródło: Białostocki Teatr Lalek


0:00
0:00
Z synem Lesława Piecki - Sławoszem Piecką rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dawni studenci Lesława Piecki wspominają swojego profesora - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mistrz Marionetki Lesław Piecka zostawił swój ślad w białostockich aktorach obu scen: lalkowej i dramatycznej, którzy w piątek (5.07) tłumnie stawili się na ostatnie pożegnanie pana profesora. Wspominali go m.in.: Marta Guśniowska, Katarzyna Siergiej czy Piotr Półtorak.

Dorota Sokołowska o mistrza marionetek, ale też tatę - zapytała syna Sławosza Piecko. A zasługi Lesława Piecki są na pewno ogromne.

Jednym z najważniejszych projektów Lesława Piecki był spektakl - przygotowany przez Białostocki Teatr Lalek w ramach obchodów Roku Chopinowskiego - "Chopin 2010". W internecie pozostały filmowe zapisy jego niezwykłego operowania marionetką.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Agnieszka Lis i Anna Kasiuk opowiadają o procesie pisania książek


Czy literatura to jest tylko zadanie - do pisania - czy także szukania czytelnika? Pytamy o to autorki Agnieszkę Lis i Annę Kasiuk.



W Muzeum Ikon w Supraślu można zobaczyć zabytki ze staroobrzędowego żeńskiego monasteru


Zabytkowe ikony, starodruki, szaty liturgiczne i archiwalne fotografie ze staroobrzędowego żeńskiego monasteru w mazurskim Wojnowie pokazywane są na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu.



Artystka Weronika Grozdew-Kołacińska opowiada o płycie "Wandering Songs"


- To swoisty pamiętnik z pieśniami, które przywędrowały do mnie dzięki ludziom, których spotkałam na swojej drodze - tak o płycie "Wandering Songs" mówi jej pomysłodawczyni, pieśniarka i etnomuzykolożka Weronika Grozdew-Kołacińska z Białegostoku.



The Beatles pośmiertnie wydali utwór "Now and then" - opowiada o tym Piotr Metz


Ponad pół wieku temu, na początku kwietnia rozwiązali zespół, ale mimo to w zeszłym roku wydali najnowszy singiel - mowa o Beatlesach, których najnowszy utwór "Now and then" miał premierę w listopadzie.



W Galerii Marszand artystów można poznać poprzez prezentacje


Zdecydowanie bardziej lubimy wystawy, które mają swój temat przewodni i tytuł. Są okazaniem wysiłku artystów, jaki wkładają w przedstawione prace i próbą namysłu. Tymczasem Galeria Marszand po raz trzeci pokazuje artystów poprzez prezentacje, czyli przegląd pracowni - zaprzyjaźnionych z Marszandem - malarzy plastyków.



Etnograf Andrzej Bieńkowski opowiada o kulturze wesel


Czy skończyła się epoka nieproszonych gości i bijatyk na wiejskich weselach? Jakie zjawisko miało na to wpływ? M.in. na te pytania w rozmowie z Andrzejem Bajguzem odpowie Andrzej Bieńkowski.



Na inauguracji festiwalu Między Wierszami można było zobaczyć współczesną wersję Ślubu Gombrowicza


Nieoczywisty Ślub Gombrowicza w reżyserii Piotra Tomaszuka obejrzeliśmy na inaugurację festiwalu Między Wierszami w Teatrze Wierszalin, nawiązujący do współczesności, ale nienachalnie.



Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



W Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę "Powstanka z białostockiego getta"


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok