Dominik Sołowiej poleca serial "Kolory zła: Czerwień"

23.06.2024, 10:19, akt. 10:21

"Kolory zła: Czerwień" to klasyczne kino kryminalne z ciekawą, chociaż nieskomplikowaną fabułą.


Foto: materiały prasowe/Netflix/Przemysław Paczkowski
Foto: materiały prasowe/Netflix/Przemysław Paczkowski


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca serial "Kolory zła: Czerwień" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od momentu, kiedy obejrzałem trzy sezony świetnego polskiego serialu "Rojst", mam wielką ochotę na kolejne rodzime produkcje kryminalne. Czuję w naszym kinie jakościową przemianę, dzięki której filmowcy z kraju nad Wisłą mogą skutecznie rywalizować z twórcami z Ameryki albo Skandynawii. Dowodem na ową zmianę jest thriller "Kolory zła: Czerwień", od niedawna do obejrzenia w sieci. W filmie w głównych rolach występuje Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał, a reżyserem obrazu jest Adrian Panek, związany z takimi serialami jak "Pułapka" i "Kruk". W obsadzie "Kolorów zła" znalazł się także Przemysław Bluszcz, Andrzej Konopka i Andrzej Zieliński, więc takie połączenie gwiazd ze scenariuszem napisanym na podstawie powieści Małgorzaty Oliwii Sobczak musiało zaowocować czymś interesującym, czemu można poświęcić uwagę. Jeśli więc chcecie Państwo obejrzeć kino mocne, bezpardonowe, to "Kolory zła" są idealną propozycją, chociaż po obejrzeniu tej opowieści możemy mieć koszmary.

Akcja filmu Adriana Panka dzieje się w Sopocie. Właśnie tam mieszka zamożna rodzina Boguckich - doskonale usytuowana, szanowana, z koneksjami. Roman to prawnik, zajmujący się obsługą renomowanych firm, a Helena pracuje jako sędzia. Małżeństwo ma piękną, dwudziestokilkuletnią córkę, energiczną, wiecznie uśmiechniętą dziewczynę, która podejmuje pracę w lokalnym dyskotekowym klubie, nie wiedząc, że należy on do sopockiego mafioza. W klubie sprzedawane są narkotyki, więc Monika szybko staje się częścią skomplikowanego przestępczego półświatka, w którym wartość człowieka mierzy się jego brutalnością i bezwzględnością. Wkrótce jej zmasakrowane nagie zwłoki zostaną znalezione nad brzegiem Bałtyku. Na trop morderców policja wpadnie dość szybko, ale udowodnienie zbrodni komuś, kto ma układy i znajomości i jest w stanie mordować bez mrugnięcia okiem, nie będzie prostym zadaniem. Na szczęście w gronie śledczych znajdzie się młody, ambitny prokurator Leopold Bilski (w tej roli Jakub Gierszał), który zrobi wszystko, by odnaleźć sprawców. Pomagać mu będzie matka ofiary, w pełni świadoma tego, że rozwiązanie sprawy zniszczy jej i tak skomplikowane relacje z mężem. Okaże się wtedy, że śmierć Moniki nie będzie jednostkowym przypadkiem, bowiem na przestrzeni kilku lat w podobny sposób zamordowanych zostało kilka dziewcząt, które wcześniej pracowały albo bawiły się w feralnym sopockim klubie.

“Kolory zła: Czerwień” to klasyczne kino kryminalne z ciekawą, chociaż nieskomplikowaną fabułą. Pojawiają się w filmie rozwiązania, które nie zostały właściwie pogłębione, więc film wykorzystuje klisze i schematy narracyjne, obecne w mocno offowym kinie akcji. Z jednej strony doskonale wiemy, w jaką stronę podążać będzie śledztwo, kto z kim toczy walkę o przetrwanie, kto jest dobry, a kto zły do szpiku kości. Krytycy zarzucają filmowi to, że odsłania karty już w pierwszych kilkunastu minutach, a później nie proponuje niczego zaskakującego. Według mnie taką konwencję właśnie przyjęto, by stworzyć opowieść o zemście, o bezpardonowym rozwiązywaniu spraw, bez delikatności i niuansów. Z całą pewnością nie jest to kino moralnego niepokoju, historia skupiona etycznych wątpliwościach i wyrzutach sumienia. Nie jest to także klasyczne mordobicie, w stylu "zabili go i uciekł". Film sytuuje się gdzieś pośrodku, jako kino idealne na platformę streamingową, bez artystycznych ambicji, by zawojować wielkie ekrany.

Podsumowując: "Kolory zła: Czerwień" to kino kryminalne, któremu - mimo poważnych problemów z fabułą - można poświęcić swój wolny czas. Jak podaje portal Flix, film Adriana Panka w niecałą dobę od premiery awansował na II miejsce w TOP 10 najpopularniejszych filmów na streamingu. Może krytycy nie są nim zachwyceni, ale tak to już jest: fachowcy sobie, a widzowie sobie! Ja zdecydowanie zaliczam się do tych drugich.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



w Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.



Mieczysław Marczak i Marcin Radziewicz opowiadają o zmieniającym się Białymstoku


Jakie emocje wywołuje zmieniający się Białystok w ciągu ostatnich dekad? Pokazują to zdjęcia, które udostępniają mieszkańcy na profilach Facebookowych: Kronika Białostocka czy Białostockie Reminiscencje.



Anna Moniuszko zaprasza na Koncert Zespołu {oh!} Trio


Przed nami 15. jubileuszowa edycja cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku". Cykl ten przez kolejne lata zaskarbił sobie sympatię podlaskich melomanów. Tym razem publiczność, podczas koncertu pt. "Barok z lekką nutą dekadencji" będzie mogła usłyszeć zespół {oh!} Trio.



W białostockim foyer Kina Forum można zobaczyć wystawę "Wyżej, dalej, szybciej"


Kolej, samochody i samoloty są na zdjęciach na wystawie w białostockim foyer Kina Forum. Tematem jest ruch mechaniczny i odwieczne marzenie człowieka o przemieszczaniu się w coraz bardziej efektywny sposób.



Marek Włodzimirow zaprasza na ostatni dzień festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim


"Zeit geist" - duch czasu to temat przewodni trwającego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim. Od początku istnienia koncentruje się na współczesnych problemach cywilizacyjnych świata - w tym też naszego lokalnego.



O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok