Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami jedenasta edycja konkursu imienia Anny Markowej
Jak opowiadają świat młodzi poeci i pisarze? Można było usłyszeć na gali jedenastej edycji konkursu imienia Anny Markowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pisali o doświadczeniu dzieciństwa i dorosłości - widzianej z okna, o samotności i najważniejszych osobach w życiu - a swoje spostrzeżenia zawarli w strofach wierszy i liniach prozy. Kapituła wyłoniła pięciu laureatów, przyznała cztery wyróżnienia i jedną nagrodę specjalną.
Grand Prix Kapituła Konkursu przyznała - jednogłośnie - Marii Kandaurovej, uczennicy Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. I nagrodę otrzymał Błażej Bobowik, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, a drugą otrzymały dwie uczennice tegoż liceum - Lena Mirosz i Natalia.
Dodajmy, że kapituła przyznała nagrodę specjalną Emilii Krasowskiej, uczennicy Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach (Litwa), za utwór prozatorski "Historia mojej rodziny”. Fragmenty nagrodzonych utworów usłyszeliśmy w wykonaniu Rafała Gąsowskiego, aktora Teatru Wierszalin.
Wspominamy Andrzeja Danilczuka, człowieka który był czuły na dźwięk i muzykę, a radio było jego pierwszym i ostatnim zawodowym domem.
Biuro Wystaw Kulturoznawczych, które działa na Uniwersytecie w Białymstoku przedłuża Dzień kobiet na cały marzec.
Pomysł na cykl spotkań "Na Styku Kultur" w Suwałkach narodził się 10 lat temu. W ten sposób pomysłodawczyni Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury chciała pokazać bogactwo tradycji ludowych regionu i tego jak się te tradycje w tym zakątku regionu wzajemnie uzupełniają i przenikają.
Teraz seria pytań przy okazji dyskusji w Centrum im. Zamenhofa na temat Podlaskiego regionalizmu literackiego. Czym różni się spojrzenie badaczy literatury z centralnej Polski na Podlasie od spojrzenia lokalnych naukowców?
W szkołach artystycznych uczą nas, że będziemy spotykali wiele osób i każda z nich będzie miała swoją definicję teatru, do której będzie chciała nas przekonać. Ale teatr to przede wszystkim spotkanie i w tym właściwie zawiera się wszystko.
Były kwiaty, podziękowania, tort i wspomnienia. Włodzimierz Naumiuk, artysta-rzeźbiarz z Kaniuk we wtorek (18.03) świętował swoje 90. urodziny. Z okazji jubileuszu na skwerze im. Jana Leończuka w Zabłudowie otwarto wyjątkową wystawę fotograficzną.
Jak samodzielnie odkrywać przeszłość swojej okolicy dzięki cyfrowym narzędziom?
Były podziękowania, wspomnienia, odznaczenia i owacja na stojąco. Koncert specjalny z okazji 70. sezonu artystycznego przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska.
Portrety, reportaż, detale, cerkwie w Polsce i na całym świecie - to wszystko autorska wystawa Aleksandra Wasyluka "Focus on Orthodoxy - Prawosławie w obiektywie". Na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku można zobaczyć 160 zdjęć, wybranych z 1,5 tys. fotografii z ostatnich 30 lat.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz