Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami jedenasta edycja konkursu imienia Anny Markowej
Jak opowiadają świat młodzi poeci i pisarze? Można było usłyszeć na gali jedenastej edycji konkursu imienia Anny Markowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pisali o doświadczeniu dzieciństwa i dorosłości - widzianej z okna, o samotności i najważniejszych osobach w życiu - a swoje spostrzeżenia zawarli w strofach wierszy i liniach prozy. Kapituła wyłoniła pięciu laureatów, przyznała cztery wyróżnienia i jedną nagrodę specjalną.
Grand Prix Kapituła Konkursu przyznała - jednogłośnie - Marii Kandaurovej, uczennicy Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. I nagrodę otrzymał Błażej Bobowik, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, a drugą otrzymały dwie uczennice tegoż liceum - Lena Mirosz i Natalia.
Dodajmy, że kapituła przyznała nagrodę specjalną Emilii Krasowskiej, uczennicy Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach (Litwa), za utwór prozatorski "Historia mojej rodziny”. Fragmenty nagrodzonych utworów usłyszeliśmy w wykonaniu Rafała Gąsowskiego, aktora Teatru Wierszalin.
Wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu, innych przyprawią o szaleństwo. O tym wszystkim opowie najnowszy spektakl w Teatrze Dramatycznym.
Tytuł wystawy w Galerii Arsenał brzmi "Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym", i został zaczerpnięty z notatki artystki Wandy Czełkowskiej.
Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?
Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą, Artur Żmijewski wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.
Ta artystka interesuje się i aktywnie zajmuje wieloma gatunkami sztuk wizualnych, dobierając formę i wykorzystując technikę do najlepszego, najpełniejszego zbadania terenu, przestrzeni która aktualnie ją pasjonuje i pochłania.
Co rodzi się dzięki miłości do sztuki? Jak silna jest to emocja twórcza? Odpowiedzi na te pytania szukamy w Podlaskim Instytucie Kultury w kamienicy przy ul. Kilińskiego.
We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.
Czy serial o codziennych życiowych drobiazgach może zdobyć serca milionów widzów? Okazuje się, że tak! „Kroniki Seinfelda”, czyli wymyślony w 1989 roku przez Jerry’ego Seinfelda i Larry’ego Davida amerykański sitcom, zamienił najzwyklejsze sytuacje w prawdziwą sztukę komedii. I mimo upływu lat i zmieniających się trendów, ta pozornie prosta serialowa opowieść wciąż...
Fundamentalne pytania o życie, cierpienie, miłość i śmierć padają w najnowszym spektaklu Teatru Wierszalin. Tym razem to „Pieśni nad pieśniami” - najpiękniejsze fragmenty poematów biblijnych w przekładzie Czesława Miłosza.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz