Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Centrum Zamenhofa w Białymstoku można poznać historię Alicji Szataginowej
To druga wystawa w nowym cyklu mikrohistorii w białostockim Centrum Zamenhofa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tym razem jest to opowieść o Alicji Szataginowej, która poświęciła życie nauczaniu gry na fortepianie. Pochodziła z zamożnej rodziny niemieckich fabrykantów, jej ojciec - Hubert Wille był współtwórcą Fabryki Beckera - dziś to Galeria Alfa.
W relacji opowiadamy o tym, jak jej biografia wpisuje się w szerszą wielokulturową tradycje Białegostoku. Alicja Szataginowa przez lata mieszkała w domu przy ul. Parkowej 6 - tam też udzielała lekcji gry.
Na wystawie są fotografie, ale możemy tam też posłuchać reportażu Joanny Sikory "Muzyka i ja", w którym pianistka Krystyna Sowińska opowiada o swojej nauczycielce - właśnie prof. Szataginowej.
"Muzyka i ja" - reportaż Joanny Sikory
Na wernisażu wystawy w Centrum im. Zamenhofa "Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej" był Andrzej Bajguz. Ekspozycja będzie prezentowana do 1 września.
Wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu, innych przyprawią o szaleństwo. O tym wszystkim opowie najnowszy spektakl w Teatrze Dramatycznym.
Tytuł wystawy w Galerii Arsenał brzmi "Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym", i został zaczerpnięty z notatki artystki Wandy Czełkowskiej.
Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?
Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą, Artur Żmijewski wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.
Ta artystka interesuje się i aktywnie zajmuje wieloma gatunkami sztuk wizualnych, dobierając formę i wykorzystując technikę do najlepszego, najpełniejszego zbadania terenu, przestrzeni która aktualnie ją pasjonuje i pochłania.
Co rodzi się dzięki miłości do sztuki? Jak silna jest to emocja twórcza? Odpowiedzi na te pytania szukamy w Podlaskim Instytucie Kultury w kamienicy przy ul. Kilińskiego.
We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.
Czy serial o codziennych życiowych drobiazgach może zdobyć serca milionów widzów? Okazuje się, że tak! „Kroniki Seinfelda”, czyli wymyślony w 1989 roku przez Jerry’ego Seinfelda i Larry’ego Davida amerykański sitcom, zamienił najzwyklejsze sytuacje w prawdziwą sztukę komedii. I mimo upływu lat i zmieniających się trendów, ta pozornie prosta serialowa opowieść wciąż...
Fundamentalne pytania o życie, cierpienie, miłość i śmierć padają w najnowszym spektaklu Teatru Wierszalin. Tym razem to „Pieśni nad pieśniami” - najpiękniejsze fragmenty poematów biblijnych w przekładzie Czesława Miłosza.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz