Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Królewskie Róże rozświetlają ogród Pałacu Branickich [zdjęcia, wideo]
Do końca czerwca ogrody Pałacu Branickich w Białymstoku wyglądają inaczej. To dzięki wielkim, podświetlonym różom, które są częścią festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostoczanie od piątkowego (14.06) wieczoru mogą podziwiać iluminacje gigantycznych róż ustawionych w ogrodzie Pałacu Branickich. Instalacja jest częścią festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki, który promuje kulturę obecną na dworze Jana Klemensa i Izabeli Branickich.
Ustawienie plastikowych róż w zabytkowym ogrodzie wywołało sporo kontrowersji, ale prawdziwy efekt zyskały, dopiero gdy je podświetlono.
Efektownie podświetlone róże można oglądać do końca czerwca, od godz. 21:30 do północy. Barokowe Ogrody Sztuki zaś to impreza, która od siedmiu lat promuje Białystok jako barokowe miasto pełne kultury i historii.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?
Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.
To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.
Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.
To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.
W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.
Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz