Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach

19.05.2024, 09:31, akt. 10:14

Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.


fot. Katarzyna Cichoń
fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Z uczestnikami konferencji w Białymstoku - European Beat Studies Network rozmawiał Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za narodziny bitników - kontrkulturowego ruchu - uważa się pierwszy publiczny odczyt w San Francisco wiersza „Skowyt” Allena Ginsberga. Ten poemat pełen wielu niecenzuralnych słów ukazał się w 1956 roku i opowiada o upadającym społeczeństwie konsumpcyjnym, a wybawieniem ma okazać się sztuka. 

Kim byli bitnicy? Jaką rolę odegrali jego słynni przedstawiciele - Jack Kerouac i jego książka "W drodze", czy William S. Burroughs ze swoją poezją? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? Dyskutowali o tym uczestnicy międzynarodowej konferencji, którą zorganizował Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Z uczestnikami konferencji w Białymstoku - European Beat Studies Network, która gromadzi badaczy dorobku pisarek i pisarzy z pokolenia bitników rozmawiał Andrzej Bajguz. To pierwsze takie wydarzenie w środkowo-wschodniej Europie.

Rozmowy tłumaczył Jacek Partyka.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Miłość, akcja i humor, czyli "Wieczór Trzech Króli" Teatru Dramatycznego [zdjęcia]


Wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu, innych przyprawią o szaleństwo. O tym wszystkim opowie najnowszy spektakl w Teatrze Dramatycznym.



Wystawę Wandy Czełkowskiej recenzuje Sebastian Kochaniec


Tytuł wystawy w Galerii Arsenał brzmi "Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym", i został zaczerpnięty z notatki artystki Wandy Czełkowskiej.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego


Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Artur Żmijewski śpiewa Cohena


Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą, Artur Żmijewski wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.



W galerii BTL oglądać możemy „Opowieści jednorożca” Joanny Hrk


Ta artystka interesuje się i aktywnie zajmuje wieloma gatunkami sztuk wizualnych, dobierając formę i wykorzystując technikę do najlepszego, najpełniejszego zbadania terenu, przestrzeni która aktualnie ją pasjonuje i pochłania.



Z miłości do sztuki - walentynkowy wieczór z PIK


Co rodzi się dzięki miłości do sztuki? Jak silna jest to emocja twórcza? Odpowiedzi na te pytania szukamy w Podlaskim Instytucie Kultury w kamienicy przy ul. Kilińskiego.



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej


We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Dominik Sołowiej poleca serial „Kroniki Seinfelda”


Czy serial o codziennych życiowych drobiazgach może zdobyć serca milionów widzów? Okazuje się, że tak! „Kroniki Seinfelda”, czyli wymyślony w 1989 roku przez Jerry’ego Seinfelda i Larry’ego Davida amerykański sitcom, zamienił najzwyklejsze sytuacje w prawdziwą sztukę komedii. I mimo upływu lat i zmieniających się trendów, ta pozornie prosta serialowa opowieść wciąż...



„Pieśni nad pieśniami” w najnowszym spektaklu Teatru Wierszalin


Fundamentalne pytania o życie, cierpienie, miłość i śmierć padają w najnowszym spektaklu Teatru Wierszalin. Tym razem to „Pieśni nad pieśniami” - najpiękniejsze fragmenty poematów biblijnych w przekładzie Czesława Miłosza.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok