"Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" Agnieszki Pajączkowskiej

25.02.2024, 11:13, akt. 11:26

Dlaczego w części domów wyrzuca się stare, czarno-białe, rodzinne zdjęcia, np. zastępuje nowymi, kolorowymi, a w innych się je hołubi? Te zagadnienia porusza Agnieszka Pajączkowska w książce "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii".


Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.


0:00
0:00
Z Agnieszką Pajączkowską rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dlaczego w części domów wyrzuca się stare, czarno-białe, rodzinne zdjęcia, np. zastępuje nowymi, kolorowymi, a w innych się je hołubi? Dlaczego prawie wszystkie chłopskie fotografie są pozowane/ustawiane i z jaką potrzebą portretowanych osób się to wiąże? Te zagadnienia porusza Agnieszka Pajączkowska w książce "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii".  

Ta fotografka i kulturoznawczyni opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej.  

Agnieszka Pajączkowska przypomina, że "Podlasie ma (...) kilku swoich odkrytych, opisanych i zapamiętanych wiejskich fotografów. Ten region pozwala mi zobaczyć, jaka to była skala - Jerzy Kostko w Kleszczelach, Jan Siwicki w Jacznie, Józef Kardasz w Michałowie, a Jakub Smolski w Łuce, która już nie istnieje - wraz z Rudnią, Bołtrykami, Budami i Garbarami została zalana w latach osiemdziesiątych, pod zalew Siemianówka". 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Ukazał się dokument "Las" Lidii Dudy


Wschód Kultury w tym roku porusza ważne tematy. Mówiliśmy o magii Podlasia, którą trochę poddajemy w wątpliwość, bo my tutaj na miejscu o magii Podlasia wiemy najwięcej. Ale ważny temat będzie również dzisiaj o 17:00.



W Białymstoku powstał projekt Subiektywna Ewidencja Obrazów


W Białymstoku zaczęła działać Subiektywna Ewidencja Obrazów, która ma na celu zdokumentować kulturę street-artu. Nie chodzi o pochwałę wandalizmu lub nielegalnej działalności, ale zachowanie na zdjęciach najciekawszych graffiti na murach miasta.



Magiczne Podlasie? Dyskusja na Wschodzie Kultury


Trwa Wschód kultury, a wśród relaksujących tematów pojawiają się też ważne pulsy miast leżących na brzegu mapy.



W białostockiej Galerii Arsenał można obejrzeć "Horyzonty po wzroście”


"Horyzonty po wzroście” to kolejna odsłona projektu autorstwa kolektywu DISNOVATION.ORG, ukazująca pułapki ekspansywnej produkcji i innowacji.



Chór Harmonica z Sokół świętuje swoje dziesięciolecie


Na początku niewiele wskazywało na to, że grupka wokalistów - amatorów, przekształci się w pięćdziesięcioosobowy chór z wieloma nagrodami na koncie.



Festiwal Tyzenhauza w Sokółce, czyli koncerty, warsztaty i degustacje potraw


To wydarzenie, które wpisało się już w kalendarz dorocznych imprez kulturalnych w Sokółce.



Wspominamy Józefa Maroszka - wybitnego podlaskiego historyka


Był wszechstronny, otwarty, życzliwy, z ogromną wiedzą i wielką pasją badawczą - pożegnaliśmy profesora Józefa Maroszka.



"Poetyka plakatu" - wystawa prac Zbigniewa Waszczeniuka w Galerii Sztuki Marchand


Warto zajrzeć do białostockiego Marchanda, by zobaczyć najnowszą wystawę prac Zbigniewa Waszczeniuka - "Poetyka plakatu".



Zbliża się 12. edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar


Przed nami dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. To wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok