Profesor Jarosław Ławski uhonorowany nagrodą środowiska Topoi MISTRZ

28.01.2024, 14:13, akt. 14:24

Profesor Jarosław Ławski otrzymał nagrodę środowiska Topoi MISTRZ. Dostają ją "twórcy najwyższej rangi, których dzieło w istotny sposób wzbogaca polską kulturę, uświadamiając odbiorcom, że teraźniejszość połączona jest z przeszłością nierozerwalnymi więzami, a człowiek współczesny może zrozumieć siebie jedynie wtedy, gdy – w pokorze i prawdzie – kontaktuje się z tymi, którzy byli tu przed nim”.


fot. Krzysztof Korotkich
fot. Krzysztof Korotkich


0:00
0:00
Z profesorem Jarosławem Ławskim rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do tej pory jej laureatami byli Jarosław Marek Rymkiewicz oraz Tomasz Burek.

Prof. Jarosław Ławski jest historykiem literatury, eseistą, krytykiem, badaczem wyobraźni, komparatystą. Wybór jego prac edytorskich i redakcyjnych obejmuje kilkadziesiąt tomów. To redaktor naczelny kilku serii wydawniczych, autor licznych publikacji, m.in. „Wyobraźnia lucyferyczna. Szkice o poemacie Tadeusza Micińskiego «Niedokonany. Kuszenie Chrystusa Pana na pustyni»” (1995), „Marie romantyków. Metafizyczne wizje kobiecości: Mickiewicz, Malczewski, Krasiński” (2003), „Ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego” (2005), „Bo na tym świecie Śmierć. Studia o czarnym romantyzmie” (2008), „Mickiewicz – mit – historia. Studia” (2010), „Miłosz: «Kroniki» istnienia. Sylwy” (2015). Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza” oraz Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Od 2015 przewodniczy jury Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz”.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Ostatnie pożegnanie naszego redakcyjnego kolegi Andrzeja Danilczuka


Wspominamy Andrzeja Danilczuka, człowieka który był czuły na dźwięk i muzykę, a radio było jego pierwszym i ostatnim zawodowym domem.



Na Wydziale Studiów Kulturowych możemy oglądać wystawę studenta o kobiecej tożsamości


Biuro Wystaw Kulturoznawczych, które działa na Uniwersytecie w Białymstoku przedłuża Dzień kobiet na cały marzec.



"Na Styku Kultur" w Suwałkach. Anna Szafranowska pokazuje bogactwo tradycji ludowych regionu


Pomysł na cykl spotkań "Na Styku Kultur" w Suwałkach narodził się 10 lat temu. W ten sposób pomysłodawczyni Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury chciała pokazać bogactwo tradycji ludowych regionu i tego jak się te tradycje w tym zakątku regionu wzajemnie uzupełniają i przenikają.



Czy pisarze i poeci poprzez swoje książki mają moc kształtowania tożsamości lokalnej?


Teraz seria pytań przy okazji dyskusji w Centrum im. Zamenhofa na temat Podlaskiego regionalizmu literackiego. Czym różni się spojrzenie badaczy literatury z centralnej Polski na Podlasie od spojrzenia lokalnych naukowców?



Spacer teatralny rozpoczął Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru


W szkołach artystycznych uczą nas, że będziemy spotykali wiele osób i każda z nich będzie miała swoją definicję teatru, do której będzie chciała nas przekonać. Ale teatr to przede wszystkim spotkanie i w tym właściwie zawiera się wszystko.



Włodzimierz Naumiuk, artysta-rzeźbiarz z Kaniuk świętował 90. urodziny


Były kwiaty, podziękowania, tort i wspomnienia. Włodzimierz Naumiuk, artysta-rzeźbiarz z Kaniuk we wtorek (18.03) świętował swoje 90. urodziny. Z okazji jubileuszu na skwerze im. Jana Leończuka w Zabłudowie otwarto wyjątkową wystawę fotograficzną.



Cyfrowe geoportale i aplikacje pozwalają na poznanie przeszłości Bielska. Ich twórcą jest Michał Gochna


Jak samodzielnie odkrywać przeszłość swojej okolicy dzięki cyfrowym narzędziom?



Opera i Filharmonia Podlaska obchodzi 70-lecie istnienia


Były podziękowania, wspomnienia, odznaczenia i owacja na stojąco. Koncert specjalny z okazji 70. sezonu artystycznego przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska.



W Białymstoku można zobaczyć wystawę Aleksandra Wasyluka "Focus on Orthodoxy - Prawosławie w obiektywie"


Portrety, reportaż, detale, cerkwie w Polsce i na całym świecie - to wszystko autorska wystawa Aleksandra Wasyluka "Focus on Orthodoxy - Prawosławie w obiektywie". Na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku można zobaczyć 160 zdjęć, wybranych z 1,5 tys. fotografii z ostatnich 30 lat.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok