Kulturalna historia Radia Białystok

autor: Dorota Sokołowska

25.02.2024, 09:40, akt. 12:27

Był Poranek u dziennikarzy, była Muza, Trochę kultury, Podróże po kulturze, były i są głosy, które towarzyszą naszym Słuchaczom od lat. Zatem sprawdzamy, od kiedy kultura w wydaniu niedzielnym gości na naszej antenie.


Przekazanie radiowych taśm do Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Przekazanie radiowych taśm do Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
O czym mówiło się kiedyś w niedzielnym programie? Z Janiną Raczkowską rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kulturalna historia Radia Białystok - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdybyście zapytali dziennikarzy zajmujących się kulturą w Radiu Białystok, co robią w weekend, odpowiedzieliby, że albo nagrywają, albo montują, albo prowadzą program. Nie mamy wolnego w weekendy, nie wiemy, jak to jest poleżeć w łóżku dłużej w niedzielę. Dziennikarze kulturalni spotykają się przy Świerkowej 1 i od lat przygotowują program kulturalny na niedzielę. Zastanawiam od ilu lat? Postanowiliśmy to sprawdzić, szukając śladów w naszym archiwum dźwiękowym i pytając kolegów.

Był Poranek u dziennikarzy, była Muza, Trochę kultury, Podróże po kulturze, były i są głosy, które towarzyszą naszym Słuchaczom od lat. Zatem sprawdzamy, od kiedy kultura w wydaniu niedzielnym gości na naszej antenie.

Po radiowym archiwum oprowadza Dorota Niebrzydowska, a historię dawnych programów kulturalnych przypomina Krzysztof Kurianiuk. W relacji usłyszymy fragmenty audycji archiwalnych z głosami nieżyjących kolegów - Teresy Kudelskiej i Wiesława Szymańskiego oraz nasze głosy - Olgi Gordiejew i Andrzeja Bajguza w zachowanych programach.

Zmienia się wszystko - dżingle, nazwy, prowadzący i tematy, ale przez te pół wieku jedno jest niezmienne - obecność Słuchaczy. Bardzo za nią dziękujemy. Dorota Sokołowska.

Do usłyszenia!


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok