Joanna Kuciel-Frydryszak o swojej książce "Chłopki"

1.10.2023, 12:10, akt. 12:12

Jak wyglądało życie wiejskich kobiet przed II wojną światową, czyli naszych babć czy prababć, a może i matek? Jak ciężka była ich codzienność, pełna biedy, harowania od świtu do nocy, brak higieny, możliwości edukacji, podporządkowanie wobec od ojców i mężów. Opisuje to Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej bestsellerowej książce "Chłopki".


źródło: materiały dystrybutora
źródło: materiały dystrybutora


0:00
0:00
Z Joanną Kuciel-Frydryszak rozmawia Andrzej Bajguz (część 2) | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Joanną Kuciel-Frydryszak rozmawia Andrzej Bajguz (część 1) | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To niesłychane jakim ta książka jest lustrem, ile możemy nią wytłumaczyć również z dzisiejszego zachowania naszych (pra)babć (i dziadków), matek (i ojców), a także nas samych:

- niechęć do tego, co wiejskie w Białymstoku (vide-drewniane chaty)

- zamazywanie chłopskiego pochodzenia, które kojarzyło się z nędzą i upokorzeniem (stąd obecny szczególnie w latach 90.XX w. trend - "wszyscyśmy z panów")

- buty oznaczały kiedyś... wolność (dlaczego mamy dziś po kilkanaście par?)

- oszczędzanie na czym się da vs. konsumpcjonizm/marnotrawstwo jedzenia/ogromne spożycie cukru

- potrzeba nieustannego pracowania

- przymus małżeństw vs. dzisiejsza plaga rozwodów

oraz

"Ten brak zainteresowania i chłód, tak dobrze znane potomkom klasy ludowej, często nie oznaczały braku uczuć i zgubionej więzi. Wielu zna ten sposób kontaktu ze swoich domów: brak ciepłych gestów przy powitaniu, zaledwie blady uśmiech. A potem wykładanie na stół najlepszych kąsków, pierogów, ciepłego ciasta, które matka lub babcia przygotowywały przez kilka godzin, stojąc przy kuchni, bo przyjedzie wnuczek, wnuczka. ukochana córka, z którymi się prawie nie rozmawia, nakładając schabowego, mielonego, nalewając kompot z agrestu. Kto rozumie te kody, ten wie, że cała czułość matki trafia do szarlotki, i nigdy nie zwątpił w jej miłość."

Joanna Kuciel-Frydryszak spotkała się z czytelnikami na festiwalu "Zebrane" w Białymstoku. A rozmawiał z nią Andrzej Bajguz.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



W Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę "Powstanka z białostockiego getta"


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.



Mieczysław Marczak i Marcin Radziewicz opowiadają o zmieniającym się Białymstoku


Jakie emocje wywołuje zmieniający się Białystok w ciągu ostatnich dekad? Pokazują to zdjęcia, które udostępniają mieszkańcy na profilach Facebookowych: Kronika Białostocka czy Białostockie Reminiscencje.



Anna Moniuszko zaprasza na Koncert Zespołu {oh!} Trio


Przed nami 15. jubileuszowa edycja cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku". Cykl ten przez kolejne lata zaskarbił sobie sympatię podlaskich melomanów. Tym razem publiczność, podczas koncertu pt. "Barok z lekką nutą dekadencji" będzie mogła usłyszeć zespół {oh!} Trio.



W białostockim foyer Kina Forum można zobaczyć wystawę "Wyżej, dalej, szybciej"


Kolej, samochody i samoloty są na zdjęciach na wystawie w białostockim foyer Kina Forum. Tematem jest ruch mechaniczny i odwieczne marzenie człowieka o przemieszczaniu się w coraz bardziej efektywny sposób.



Marek Włodzimirow zaprasza na ostatni dzień festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim


"Zeit geist" - duch czasu to temat przewodni trwającego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim. Od początku istnienia koncentruje się na współczesnych problemach cywilizacyjnych świata - w tym też naszego lokalnego.



O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok