Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Epea" - pismo o podlaskiej literaturze wydawane przez Książnicę Podlaską
Jest w Białymstoku tęsknota za prawdziwym pismem literackim, które nie tylko pokazywałoby stan podlaskiej literatury, ale też jednoczyło środowisko ludzi piszących. Być może jest to tęsknota za Kartkami, które jako pismo w końcówce ubiegłego wieku zapisało się też jako czasopismo ogólnopolskie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Może dlatego Epea, wydawana przez Ksiąznicę Podlaską musi mierzyć się z wygórowanymi i nierealnymi oczekiwaniami bycia „jakąś”, najchętniej „ważną” gazetą literacką?
Zwłaszcza, że podczas jednego z sejmików poetyckich padła sugestia, by sami twórcy z Podlasia mogli konfrontować się z literatami z całego kraju. I tak się stało: nieregularnik „Epea” to pismo, które robi się coraz ciekawsze. Są w nim wiersze, opowiadania, reportaże i eseje, dramaty i felietony. I przede wszystkim wyjątkowa oprawa graficzna.
Do 30 września można przesyłać teksty do 11. numeru pod hasłem „Wschód”. Wschód jako kierunek w przestrzeni, świt, mistyka w blasku jutrzenki. Można słać pod adres epea@ksiaznicapodlaska.pl.
Z redaktorem naczelnym, cenionym poetą Piotrem Janickim rozmawia Dorota Sokołowska.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz