Przedstawiciele m.in. świata polityki i kultury czytali w Białymstoku fragmenty "Nad Niemnem" podczas akcji Narodowego Czytania

9.09.2023, 17:38, akt. 10.09.2023, 09:24

W Podlaskiem fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przeczytali w sobotę (9.09) przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, nauki, duchowieństwa oraz mieszkańcy regionu. 12. odsłona Narodowego Czytania odbyła się w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.


fot. Michał Heller/OiFP
fot. Michał Heller/OiFP


0:00
0:00
Narodowe Czytanie 2023 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

„Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść Elizy Orzeszkowej z 1888 r. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Mówiła o tym Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej.


W tym roku wszyscy będziemy nad Niemnem, wszyscy będziemy towarzyszyć rodzinie Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Przypomnimy sobie historię powstania styczniowego i wiele innych, ważnych elementów naszej historii - powiedziała Beata Zadykowicz.


Zadowolenia z wyboru miejsca wydarzenia wydarzenia nie kryła Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jak zaznaczyła, to zaszczyt i radość, że Narodowe Czytanie już po raz drugi gości w operze.

Do lektury „Nad Niemnem” zaproszono m.in. metropolitę białostockiego ks. abp. Józefa Guzdka wraz z przedstawicielem kurii prawosławnej ks. Mateuszem Kiczko, wojewodę Bohdana Paszkowskiego, przedstawicieli podlaskich instytucji kultury i samorządów. Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wziął Wojciech Nowicki, uznany podlaski lekkoatleta, mistrz olimpijski i wicemistrz świata w rzucie młotem.


To bardzo miłe i fajne, nowe doświadczenie. Uważam, że należy czytać książki jak najczęściej, bo one wzbogacają, dlatego jak najbardziej zachęcam do czytania. Bardzo się cieszę, że mogłem razem z taką drużyną wziąć udział w tej inicjatywie - mówił Wojciech Nowicki.


Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiadał Rafał Supiński - aktor i solista OiFP. Pieśń wprowadzającą wykonała Anna Wolfinger, akompaniował Max Fedorov. Na scenie pojawiły się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki.

W trakcie spotkania, które poprowadził dziennikarz Dominik Sołowiej, można było się zapoznać z bogatą ofertą podlaskich instytucji kultury, był także kiermasz książek. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.


Narodowe Czytanie 2023 - "Nad Niemnem" w Polskim Radiu Białystok


źródło: podlaskie.eu


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Premiera widowiska "Urodziny" w Białostockim Teatrze Lalek


To propozycja familijna na koniec wakacji. Już w niedzielę (01.09.2024) w Białostockim Teatrze Lalek premiera widowiska "Urodziny" w reżyserii i z choreografią Julii Dondziło.



Dariusz Hajdukiewicz


To będzie wyjątkowy czas dla miłośników muzyki klasycznej i kameralnej, bo rozpoczyna się – już po raz XX-ty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu, Dariusz Hajdukiewicz, w rozmowie z Dorotą Sokołowską opowie o początkach tej niezwykłej przygody.



Zbliża się drugie Święto Ulicy Warszawskiej w Białymstoku


Czy ulica Warszawska jest najpiękniejsza w Białymstoku? To na pewno kwestia gustu, ale jednego nie można jej odmówić: ma historię, zabytki i grono zapaleńców, którzy przy niej pracują.



Wystawa tkanin w Galerii Marchand


Każda z nich ma swój styl, pomysł na wykorzystanie tradycji, pasję i talent. Mają swoje niki: jest Kasia z Podlasia - Strefa Tkania, Ukryta w Paprociach, Nawojka w Sieci czy Pasjonetka. Są autorkami tkanin wykonanych ręcznie na krosnach poziomych, a prace oglądać możemy w białostockiej Galerii Marchand.



Anna Moniuszko


- Muzyka francuska jest naprawdę wyjątkowa. I była wyjątkowa również w epoce baroku. Nikt bowiem nie grał i nie komponował w ten sposób, jak Francuzi - mówi profesor Anna Moniuszko.



Maciej Frąckiewicz


akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”



Mnóstwo atrakcji na pikniku charytatywnym dla Teatru Latarnia


Wspierają swoich sąsiadów, których dom i siedziba teatru spłonął w pożarze. Mieszkańcy gminy Gródek zorganizowali w niedzielę (1.09) na stadionie w Zarzeczanach piknik charytatywny dla Teatru Latarnia.



Ukazał się dokument "Las" Lidii Dudy


Wschód Kultury w tym roku porusza ważne tematy. Mówiliśmy o magii Podlasia, którą trochę poddajemy w wątpliwość, bo my tutaj na miejscu o magii Podlasia wiemy najwięcej. Ale ważny temat będzie również dzisiaj o 17:00.



W Białymstoku powstał projekt Subiektywna Ewidencja Obrazów


W Białymstoku zaczęła działać Subiektywna Ewidencja Obrazów, która ma na celu zdokumentować kulturę street-artu. Nie chodzi o pochwałę wandalizmu lub nielegalnej działalności, ale zachowanie na zdjęciach najciekawszych graffiti na murach miasta.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



KONKURS - Skok w szkolny rok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok