Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Zbliża się festiwal Wschód Kultury - w Białymstoku odbędzie się ponad 30 wydarzeń
Od najbliższego czwartku zaczyna się w Białymstoku Wschód Kultury. Od trzynastu lat festiwal, organizowany na ścianie wschodniej promuje ideę dialogu i tolerancji, a podczas kilku dni spotkań jest też miejsce na nowe projekty.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowością na tegorocznym festiwalu będą warsztaty produkcji muzycznej dla młodzieży (poprowadzi je Miss God) oraz warsztaty podcastowe, które poprowadzi znana poetka, filozofka, autorka podkastu Dziennik Zmian - Miłka Malzahn.
Z Miłką Malzahn rozmawiała Dorota Sokołowska. W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.
Ciekawie zapowiada się też wymiar muzyczny festiwalu. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Sutari, Petr Yac, Pin Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, ARS LATRANS Orchestra, Natalia Szroeder, Kathia, Youth Novels, Artur Dutkiewicz Trio, Miłka Malzahn, Babadag, Kapela ze Wsi Warszawa i Amrat Hussain Trio (Indie), KIWI, Jann, Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana feat. Drevo & Maria Ojdana.
Inny Wymiar Sztuki to trzy wystawy fotografii: „Fotografia Zaangażowana” Lewisa Hine’a, „Uważne spojrzenie” Marka Doleckiego oraz „W Ukrainie” Justyny Mielnikiewicz.
W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą „Trzy minuty zawieszone w czasie” (reż. Bianca Stigter) oraz „Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert) z muzyką na żywo zespołu Polski Piach.
W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się m.in.: warsztaty z tworzenia podcastów, spacer edukacyjny po Osiedlu Przydworcowym, spacery przyrodniczo-edukacyjne po białostockich lasach Pietrasze i Solnickim, interaktywny spacer familijny „Zapomniane melodie – taneczne pocztówki z tamtego miasta”, debata poświęcona uczestnictwie młodzieży w ofercie muzycznej miasta, warsztaty muzyczne dla młodzieży z Miss God, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz