Zbliża się festiwal Wschód Kultury - w Białymstoku odbędzie się ponad 30 wydarzeń

20.08.2023, 11:37, akt. 11:41

Od najbliższego czwartku zaczyna się w Białymstoku Wschód Kultury. Od trzynastu lat festiwal, organizowany na ścianie wschodniej promuje ideę dialogu i tolerancji, a podczas kilku dni spotkań jest też miejsce na nowe projekty.


"Kobiety Wschodu II", fot. Monika Kalicka
"Kobiety Wschodu II", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Miłką Malzahn o warsztatach podcastowych rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowością na tegorocznym festiwalu będą warsztaty produkcji muzycznej dla młodzieży (poprowadzi je Miss God) oraz warsztaty podcastowe, które poprowadzi znana poetka, filozofka, autorka podkastu Dziennik Zmian - Miłka Malzahn.

Z Miłką Malzahn rozmawiała Dorota Sokołowska. W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

Ciekawie zapowiada się też wymiar muzyczny festiwalu. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Sutari, Petr Yac, Pin Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, ARS LATRANS Orchestra, Natalia Szroeder, Kathia, Youth Novels, Artur Dutkiewicz Trio, Miłka Malzahn, Babadag, Kapela ze Wsi Warszawa i Amrat Hussain Trio (Indie), KIWI, Jann, Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana feat. Drevo & Maria Ojdana.

Inny Wymiar Sztuki to trzy wystawy fotografii: „Fotografia Zaangażowana” Lewisa Hine’a,  „Uważne spojrzenie” Marka Doleckiego oraz „W Ukrainie” Justyny Mielnikiewicz.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą „Trzy minuty zawieszone w czasie” (reż. Bianca Stigter) oraz „Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert) z muzyką na żywo zespołu Polski Piach.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się m.in.: warsztaty z tworzenia podcastów, spacer edukacyjny po Osiedlu Przydworcowym, spacery przyrodniczo-edukacyjne po białostockich lasach Pietrasze i Solnickim, interaktywny spacer familijny „Zapomniane melodie – taneczne pocztówki z tamtego miasta”, debata poświęcona uczestnictwie młodzieży w ofercie muzycznej miasta, warsztaty muzyczne dla młodzieży z Miss God, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Galerii Arsenał można oglądać nowe wystawy


W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.



Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem


Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...



Prace wrocławskiej artystki Miry Żelechower-Aleksiun można obejrzeć w Galerii Sleńdzińskich


Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.



Muzeum w bagażniku Mariana Olechnowicza


Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska


Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Słynne organy Hammonda w Zawrociu koło Wysokiego Mazowieckiego


Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.



Michał Czarnecki i Robert Miklasiński


Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.



Język podlaski - czy istnieje?


"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?



Jak powstawała płyta "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"?


Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok