Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Supraślu można było obejrzeć widowisko teatralno-operowe "Metastasiana: Loteria Metastasio"
To nietypowy spektakl plenerowy, w którym ważną rolę odgrywają widzowie. "Metastasiana: Loteria Metastasio" to widowisko teatralno-operowe przybliżające sylwetkę Pietra Metastasia - włoskiego pisarza, którego libretta były wykorzystywane w operach Handla, Hassego i Vivaldiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Supraślu w piątek i sobotę (18-19.08) spektakl można było obejrzeć w ramach festiwalu "Metastasio bez granic”. Jak podkreślają twórcy widowiska - to widzowie decydują, który fragment z życia włoskiego librecisty chcą poznać.
Spektakl jest przede wszystkim zabawą. "Loteria Metastasio" pozwala publiczności wybrać historie - widzowie wybierają okno, w którym jest aktor i on przedstawia fragment życiorysu Metastasia i fragmenty oper. Metastasia nikt nie zna, pomimo tego, że znaleziono jego druki właśnie w Supraślu. My próbujemy przedstawić historię librecisty w atrakcyjny sposób - śpiewając, grając, opowiadając anegdoty - mówi reżyser widowiska Michał Znaniecki.
Twórcy Metastasiany zapewniają, że widowisko będzie można oglądać na przyszłorocznej edycji festiwalu. A w niedzielę - w ramach tej edycji - o 12:00 odbędzie się happening "Kain i Abel" na ulicach Supraśla, o 15:00 pokaz filmu o libreciście w sali parafialnej parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu, a o 17:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie spotkanie "Zamówienia kompozytorskie" z profesorem Pawłem Łukaszewskim.
Tam też o 19:00 finał festiwalu - oratorium "Śmierć Abla".
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz