Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Supraślu można było obejrzeć widowisko teatralno-operowe "Metastasiana: Loteria Metastasio"
To nietypowy spektakl plenerowy, w którym ważną rolę odgrywają widzowie. "Metastasiana: Loteria Metastasio" to widowisko teatralno-operowe przybliżające sylwetkę Pietra Metastasia - włoskiego pisarza, którego libretta były wykorzystywane w operach Handla, Hassego i Vivaldiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Supraślu w piątek i sobotę (18-19.08) spektakl można było obejrzeć w ramach festiwalu "Metastasio bez granic”. Jak podkreślają twórcy widowiska - to widzowie decydują, który fragment z życia włoskiego librecisty chcą poznać.
Spektakl jest przede wszystkim zabawą. "Loteria Metastasio" pozwala publiczności wybrać historie - widzowie wybierają okno, w którym jest aktor i on przedstawia fragment życiorysu Metastasia i fragmenty oper. Metastasia nikt nie zna, pomimo tego, że znaleziono jego druki właśnie w Supraślu. My próbujemy przedstawić historię librecisty w atrakcyjny sposób - śpiewając, grając, opowiadając anegdoty - mówi reżyser widowiska Michał Znaniecki.
Twórcy Metastasiany zapewniają, że widowisko będzie można oglądać na przyszłorocznej edycji festiwalu. A w niedzielę - w ramach tej edycji - o 12:00 odbędzie się happening "Kain i Abel" na ulicach Supraśla, o 15:00 pokaz filmu o libreciście w sali parafialnej parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu, a o 17:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie spotkanie "Zamówienia kompozytorskie" z profesorem Pawłem Łukaszewskim.
Tam też o 19:00 finał festiwalu - oratorium "Śmierć Abla".
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz