Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Głosy ciemności" - w Studiu Rembrandt Radia Białystok powstaje nowe słuchowisko
Odpryski i chwile z naszego życia, z którymi musimy się rozliczyć. Jak w czyśćcu przepracować je, żeby móc iść dalej i spotkać się z Kimś, przez duże K. Tak najkrócej można opowiedzieć o słuchowisku, które powstaje w Polskim Radiu Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bohaterem jest Nowosielski - człowiek kontrastów i wewnętrznych dramatów. Zmagał się z nałogami, dziwnymi fantazjami, był pomiędzy sacrum i profanum. To dobra analogia do tego, jaki jest los każdego z nas. "Głosy z ciemności", nad którymi pracują twórcy słuchowiska, to głosy sumienia, spotkanie z umarłymi w zaświatach. Każde ze spotkań jest inspirowane realnymi faktami z życia Nowosielskiego.
Tak powstaje teatr wyobraźni - a za pomocą sztuki można będzie uchylić okno do metafizyki, do nieba i Boga.
Czytanie performatywne sztuki odbyło się podczas Festiwalu "Między Wierszami" w Supraślu z okazji 100-lecia urodzin Jerzego Nowosielskiego. Premiera słuchowiska za kilka tygodni w Białymstoku.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz