Trzy serialowe propozycje od Dominika Sołowieja na wakacje

25.06.2023, 10:31, akt. 10:33

Oto serialowe nowości, które przykuły moją uwagę


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Trzy serialowe propozycje od Dominika Sołowieja na wakacje | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Życie wykładowcy literatury nie jest pewnie proste. Skoro książki są w odwrocie, to jak nimi zainteresować studentów, którzy czytać nie lubią, a uczęszczają np. na zajęcia z kreatywnego pisania? Z takim problemem musi zmierzyć się prof. prof. William Henry Devereaux Jr. - wykładowca w podrzędnym college’u w Pensylwanii, człowiek z doktoratem, ale tylko z jedną powieścią na koncie. 

Mocno sfrustrowany, niedoceniony, prof. Devereaux czuje, że najlepsze lata są już za nim, a przecież wciąż ma ochotę na więcej. Ale jak pogodzić marzenia o karierze literackiej z brakiem energii do pisania, a talent pedagogiczny z niskim poziomem zaangażowania studentów? O tym traktuje serial “Szczęściarz Hank” - zabawna, mocno ironiczna, inteligentna produkcja, w sam raz na zakończenie roku szkolnego albo akademickiego. 

Warto do niej sięgnąć, szukając tytułu, który nas nie wkurzy i nie zestresuje, bo “Szczęśliwy Hank” to serial w stylu Woody’ego Allena, zdecydowanie dla intelektualistów, którzy wiedzą, kim jest George Saunders, czytają wiersze Walta Whitmana oraz uwielbiają dyskutować o rytmie i rymie w poezji. Obejrzą go też chętnie nauczyciele, pedagodzy oraz pracownicy szkolnej administracji, którzy muszą radzić sobie z małym budżetem na promocję albo z niesfornymi uczniami, którzy wybijają szyby w oknach albo siusiają na korytarzach. 

Mówiąc w skrócie: “Szczęściarz Hank” to serial z życia wzięty, autentyczny, szczery do bólu i - co jest dla mnie niezmiernie ważne - stworzony na podstawie powieści Richarda Russo “Straight Man” z 1997 roku (to kolejny dowód na to, że za każdym dobrym serialem stoi literatura).

Zdecydowanie nie polecam Państwu kolejnego sezonu serialu “Stamtąd”. Wspominam o nim, bo kilka miesięcy temu recenzowałem sezon pierwszy, narażając się setkom kinomaniaków, którzy bezrefleksyjnie zaakceptowali historię o ludziach żyjących w miasteczku, z którego nie da się wyjechać. Niestety producenci serialu nie wyciągnęli wniosków z mojej recenzji (sic!), w kolejnym cyklu powielając te same błędy. W skrócie to płaskie, banalne dialogi i fabuła, która zapętla się w nieskończoność, odbierając opowiadanej historii właściwą dynamikę. Są podobno wielbiciele tego tytułu, którzy odnajdują w nim ukryte wątki filozoficzne i religioznawcze oraz błyskotliwe nawiązania do popkultury. I stają w jego obronie niczym błędni rycerze. Ja “Stamtąd” omijałbym szerokim łukiem.

Polecam natomiast z pełnym przekonaniem szósty już sezon bestsellerowej produkcji “Czarne lustro”, będącej filmową refleksją o wpływie nowoczesnych technologii na naszą codzienność. Twórca serii Charlie Brooker zaproponował nam przerażającą wizję świata, w którym, na skutek dynamicznego rozwoju informatyki, stopniowo utraciliśmy swoje człowieczeństwo, zmieniając się w pozbawione serca roboty. 

Aby nie spoilerować, powiem tylko, że pierwszy odcinek to opowieść o kobiecie, która została bohaterką serialu, emitowanego na popularnej platformie streamingowej. Joan wykupiła wcześniej abonament, nie mając przy tym świadomości, że tym samym wyraziła zgodę na to, by właściciele platformy mogli pokazać najintymniejsze szczegóły z jej życia. A stało się to tylko dlatego, że Joan nie przeczytała regulaminu, bezwiednie klikając przycisk “Akceptuję”.

Oto serialowe nowości, które dziś przykuły moją uwagę. Zerknijcie do nich, drodzy Państwo, szukając seriali, które (nawet jeśli spotkały się z moją krytyką) warto obejrzeć, by przekonać się, czym jest przemyślana, dobra fabuła, świetne dialogi i wizja, która pozostanie z nami przez wiele dni. A czym jest serial, który tylko markuje opowieść, kradnąc nam czas. A ten jest na wakacjach bezcenny.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



w Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.



Mieczysław Marczak i Marcin Radziewicz opowiadają o zmieniającym się Białymstoku


Jakie emocje wywołuje zmieniający się Białystok w ciągu ostatnich dekad? Pokazują to zdjęcia, które udostępniają mieszkańcy na profilach Facebookowych: Kronika Białostocka czy Białostockie Reminiscencje.



Anna Moniuszko zaprasza na Koncert Zespołu {oh!} Trio


Przed nami 15. jubileuszowa edycja cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku". Cykl ten przez kolejne lata zaskarbił sobie sympatię podlaskich melomanów. Tym razem publiczność, podczas koncertu pt. "Barok z lekką nutą dekadencji" będzie mogła usłyszeć zespół {oh!} Trio.



W białostockim foyer Kina Forum można zobaczyć wystawę "Wyżej, dalej, szybciej"


Kolej, samochody i samoloty są na zdjęciach na wystawie w białostockim foyer Kina Forum. Tematem jest ruch mechaniczny i odwieczne marzenie człowieka o przemieszczaniu się w coraz bardziej efektywny sposób.



Marek Włodzimirow zaprasza na ostatni dzień festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim


"Zeit geist" - duch czasu to temat przewodni trwającego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim. Od początku istnienia koncentruje się na współczesnych problemach cywilizacyjnych świata - w tym też naszego lokalnego.



O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok