Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami kolejna edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej
To już dziesięć lat od momentu, gdy Krzysztof Korotkich z Uniwersytetu w Białymstoku ogłosił pierwszą edycję konkursu literackiego, w którym patronką została Anna Markowa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przez ten czas udało się zachęcić młodych ludzi do sięgania po jej twórczość i szukania inspiracji. Tym razem organizatorzy zdecydowali się zaprosić do jury znanego poetę Ernesta Bryla, który jednak z uwagi na stan zdrowia nie przyjechał na finał, a do konkursu zaprosić młodzież z całej Polski.
Julia Mazur, uczennica III LO we Wrocławiu została laureatką X edycji konkursu literackiego im. Anny Markowej. Jury nagrodziło jej tryptyk poetycki "Światło" za nowatorskie podejście do literatury. Napłynęło ponad trzysta prac stu autorów. Wśród wyróżnionych są także Anna Wojno z Warszawy, Alicja Dobrowolska z Białegostoku i Vanessa Kapłanek z Raciborza.
Laureatka Grand Prix - Julia Mazur z Wrocławia otrzymała trzy tysiące złotych i dyplom. Konkurs finansowany jest przez Uniwersytet w Białymstoku oraz Urząd Miasta w Białymstoku i ma na celu upamiętnienie dziennikarki i poetki Anny Markowej, związanej także z Polskim Radiem Białystok.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz