Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami kolejna edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej
To już dziesięć lat od momentu, gdy Krzysztof Korotkich z Uniwersytetu w Białymstoku ogłosił pierwszą edycję konkursu literackiego, w którym patronką została Anna Markowa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przez ten czas udało się zachęcić młodych ludzi do sięgania po jej twórczość i szukania inspiracji. Tym razem organizatorzy zdecydowali się zaprosić do jury znanego poetę Ernesta Bryla, który jednak z uwagi na stan zdrowia nie przyjechał na finał, a do konkursu zaprosić młodzież z całej Polski.
Julia Mazur, uczennica III LO we Wrocławiu została laureatką X edycji konkursu literackiego im. Anny Markowej. Jury nagrodziło jej tryptyk poetycki "Światło" za nowatorskie podejście do literatury. Napłynęło ponad trzysta prac stu autorów. Wśród wyróżnionych są także Anna Wojno z Warszawy, Alicja Dobrowolska z Białegostoku i Vanessa Kapłanek z Raciborza.
Laureatka Grand Prix - Julia Mazur z Wrocławia otrzymała trzy tysiące złotych i dyplom. Konkurs finansowany jest przez Uniwersytet w Białymstoku oraz Urząd Miasta w Białymstoku i ma na celu upamiętnienie dziennikarki i poetki Anny Markowej, związanej także z Polskim Radiem Białystok.
Wspominamy Andrzeja Danilczuka, człowieka który był czuły na dźwięk i muzykę, a radio było jego pierwszym i ostatnim zawodowym domem.
Biuro Wystaw Kulturoznawczych, które działa na Uniwersytecie w Białymstoku przedłuża Dzień kobiet na cały marzec.
Pomysł na cykl spotkań "Na Styku Kultur" w Suwałkach narodził się 10 lat temu. W ten sposób pomysłodawczyni Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury chciała pokazać bogactwo tradycji ludowych regionu i tego jak się te tradycje w tym zakątku regionu wzajemnie uzupełniają i przenikają.
Teraz seria pytań przy okazji dyskusji w Centrum im. Zamenhofa na temat Podlaskiego regionalizmu literackiego. Czym różni się spojrzenie badaczy literatury z centralnej Polski na Podlasie od spojrzenia lokalnych naukowców?
W szkołach artystycznych uczą nas, że będziemy spotykali wiele osób i każda z nich będzie miała swoją definicję teatru, do której będzie chciała nas przekonać. Ale teatr to przede wszystkim spotkanie i w tym właściwie zawiera się wszystko.
Były kwiaty, podziękowania, tort i wspomnienia. Włodzimierz Naumiuk, artysta-rzeźbiarz z Kaniuk we wtorek (18.03) świętował swoje 90. urodziny. Z okazji jubileuszu na skwerze im. Jana Leończuka w Zabłudowie otwarto wyjątkową wystawę fotograficzną.
Jak samodzielnie odkrywać przeszłość swojej okolicy dzięki cyfrowym narzędziom?
Były podziękowania, wspomnienia, odznaczenia i owacja na stojąco. Koncert specjalny z okazji 70. sezonu artystycznego przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska.
Portrety, reportaż, detale, cerkwie w Polsce i na całym świecie - to wszystko autorska wystawa Aleksandra Wasyluka "Focus on Orthodoxy - Prawosławie w obiektywie". Na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku można zobaczyć 160 zdjęć, wybranych z 1,5 tys. fotografii z ostatnich 30 lat.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz