Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Znamy laureatów 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku
Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wyniki 42. edycji tego festiwalu ogłoszono przed niedzielnym (28.05) koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które miały miejsce w piątek i sobotę, wzięły udział chóry z Bułgarii, Estonii, Grecji, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i USA. Rywalizowały w dwóch kategoriach: chórów amatorskich i profesjonalnych. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie nagrody.
Wśród chórów amatorskich pierwsze miejsce zdobył bułgarski chór Świętego Apostoła Karpa diecezji starozagorskiej ze Starej Zagory. W grupie chórów zawodowych najlepszym okazał się chór Państwowego Teatru Opery i Baletu "Astana Opera" ze stolicy Kazachstanu Astany. Za popularyzację muzyki cerkiewnej kompozytorów białoruskich nagrodę specjalną przyznano chórowi Concordia - założonemu w Polsce przez białoruskich uchodźców i działającemu w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi.
- Zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości - podkreślili jurorzy w komunikacie z wynikami festiwalu.
Jurorzy zwrócili też uwagę, że podczas tegorocznej edycji tej imprezy upamiętniono 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego (przez lata patrona artystycznego festiwalu) oraz odbył się koncert "Mahutny Boża – śpiewająca dusza Białorusi", poświęcony muzyce cerkiewnej kompozytorów z tego kraju.
Niedzielna gala rozpocznie się o 16:00, zaś retransmisja tego koncertu na naszej antenie będzie o 22:05.
Po raz drugi z rzędu w imprezie nie uczestniczyły chóry z Rosji i Białorusi - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu jego organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" zwracali też uwagę, że w związku z wojną na Ukrainie część środowiska chóralistyki z rezerwą odnosi się do muzyki cerkiewnej, traktując ją jako rosyjską. Byli też wykonawcy początkowo zainteresowani uczestnictwem, którzy jednak rezygnowali oceniając, że Polska nie jest krajem do końca bezpiecznym, bo za jego granicą toczy się wojna.
"Kleks i wynalazek Filipa Golarza" to druga odsłona filmowej adaptacji przygód Ambrożego Kleksa. Niestety, podobnie jak pierwsza część, produkcja Macieja Kawulskiego rozczarowuje.
To będzie bardzo pracowity rok w Teatrze Wierszalin.
Od października, po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?
"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.
Gdybyśmy chcieli się dowiedzieć: gdzie jest miasteczko, w którym na środku drogi stoi studnia? Gdzie nad Biebrzą, Bugiem i Narwią są najpiękniejsze zachody, a gdzie wschody słońca, i gdzie są ścieżki przyrodnicze? Jak się nie dać komarom w Puszczy Białowieskiej? Gdzie zjeść, żeby pokochać kartacze miłością czystą i do grobowej deski? Czy też gdzie odespać zarwane...
Na tej wystawie zobaczymy intensywnie kolorowe malarstwo oraz czarno-białe akty na obrazach i monochromatyczne rzeźby.
Prawie milion wypożyczonych książek oraz niespełna pięćdziesiąt tysięcy użytkowników. Książnica Podlaska co roku bije rekordy i 2024 rok również zapisuje jako udany.
Fotografie, grafiki czy obrazy? Takie pytanie zadają sobie wszyscy odwiedzający najnowszą wystawę w Galerii Pod Arkadami w Łomży. Autor ekspozycji zatytułowanej „Odbicia” od kilkunastu lat „portretuje”, jak sam to nazywa, czarno-białe zdjęcia, przede wszystkim z gazet z lat 80. i 90. ubiegłego wieku.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz