Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Otwarcie sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Możliwość zajrzenia do kolejnych wiejskich chałup, spacery ornitologiczne, przejazdy bryczką a także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - to nowości, które na ten sezon przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ponad 40 różnych obiektów drewnianych w skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.
W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września.
Od soboty można nie tylko korzystać z oprowadzania po skansenie z przewodnikiem, ale też samemu można zajrzeć do wnętrza wiejskich chat. Można zobaczyć jak wyglądały wnętrza domów i stodół sprzed lat - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie sezonu dyrektor muzeum Katarzyna Ancipiuk.
Nowy sezon to nowe wystawy
Nowy sezon to także otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich, dotycząca dziecka w tradycyjnej wiejskiej społeczności, zostanie otwarta 3 maja. Będzie można dowiedzieć się, jakie zabawki niegdyś miały dzieci, z czego były wykonane, a także, jakie były popularne zabawy.
W maju zostaną otwarte też dwie inne wystawy. Przygotowywana jest też wystawa strażacka w remizie na terenie skansenu. Natomiast podczas Europejskiej Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa "Zwierzęta w estetyce ludowej".
Zaplanowano też festyny etnograficzne
Zaplanowano też coroczne festyny etnograficzne, które co roku przyciągają setki zainteresowanych. Będzie to m.in. festyn przybliżający zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami czy tradycje zielarskie i pszczelarskie. Oprócz festynów, w programie znalazły się też - jak informuje muzeum - bardziej kameralne spotkania etnograficzne jak spotkania z twórcami.
Swoje atrakcje przygotował też znajdujący się na terenie skansenu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerach przyrodniczych i ornitologicznych.
Przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów
Jak mówiła Katarzyna Ancipiuk, muzeum chce być bardziej dostępne dla różnych grup społecznych. W tym roku przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach np. ogrodniczych, a także dyskusjach i pogadankach tematycznych.
Muzeum jest też bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u, przygotowano audiodeskrypcję do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach projektu szkolenia z dostępności przeszedł cały zespół muzeum, dostosowano też stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wśród innych atrakcji znalazły się przejazdy bryczką, lekcje muzealne i warsztaty. Na terenie skansenu ustawiono też więcej ławeczek, na których można odpocząć podczas spaceru.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz