To już pewne - młodzi czytelnicy tak szturmują księgarnie, spotkania autorskie (zwłaszcza na targach) i wszelkie rankingi czytelnicze, że trend nazwano nawet kategorią Young Adult.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O tym, że popularność YA nie była jedynie pandemiczną, chwilową modą świadczą dane Empiku - tylko w ciągu ostatniego roku sprzedaż tytułów dla młodych czytelników wzrosła ponad dwukrotnie.
O statuetkę i tytuł najchętniej wybieranej książki dla młodych ubiegłego roku walczyły m.in. powieści Marty Łabęckiej, Alice Oseman, Weroniki Anny Marczak czy P.S. Herytiery (Pizgacz) - ta ostatnia autorka znalazła się w trójce najlepiej zarabiających autorów za ubiegły rok (wg. Wprost)
Zatem tylko czekać, kiedy pojawią się specjalne opracowania, dlaczego młodzi czytają więcej niż inni?
O sile autorek i autorów tworzących w nurcie YA i ich unikalnej relacji z czytelnikami w mediach społecznościowych świadczy również wynik głosowania na Pisarkę/Pisarza Roku. Decydowali tutaj tylko fani, którzy w ciągu tygodnia oddali ponad 120 tysięcy głosów na swoich faworytów w aplikacji Empik.
Szansę na tę nagrodę mieli wszyscy twórcy nominowani w kategoriach książkowych, w tym Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk czy Katarzyna Bonda. Walka trwała do ostatnich minut, ale w finale statuetka powędrowała do Weroniki Anny Marczak, która na ostatniej prostej zmobilizowała czytelników do głosowania.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz