Jego twórczość znają chyba wszyscy, jeśli chociażby na krótko odwiedzili Łomżę. Nawet jeśli sami nie zdawali sobie z tego sprawy. Mijając np. budynek Teatru Lalki i Aktora, musieli zauważyć efekty wyobraźni i pracy Przemysława Karwowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tworzył nie tylko plakaty i scenografie teatralne (w sumie do 66 spektakli w całym kraju i za granicą); także fotografował i malował obrazy, które prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych i 50 zbiorowych.
To on także opracował i w dużej mierze stworzył obecny wygląd ruchomej szopki bożonarodzeniowej w łomżyńskim kościele kapucynów. A przy tym wszystkim nie był ani człowiekiem, ani twórcą ekspansywnym – nie epatował ani swoją sztuką, ani osobą.
Na smugę światła Przemysław Karwowski ostatecznie wstąpił 8. lutego. Miał 65 lat.
Opowiadali o nim:
- aranżujący wystawy w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej plastyk Antoni Mieczkowski,
- przyjaźniący się z Przemysławem Karwowskim od czasów wspólnej nauki w liceum plastycznym w Supraślu Roman Borawski,
- dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Jarosław Antoniuk oraz
- dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
W nagraniu wykorzystano także ubiegłoroczne wypowiedzi samego Przemysława Karwowskiego dla PRB.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz