Dominik Sołowiej poleca serial "The Sinner"

8.01.2023, 11:01, akt. 11:01

Rzadko zdarzają się seriale, których wysoki poziom utrzymuje się przez kilka sezonów. Najczęściej mamy do czynienia z genialną pierwszą częścią, a kolejne cykle to już tylko odcinanie kuponów od sukcesu. Wyjątkiem jest serial “The Sinner” z Billem Pullmanem w roli głównej.


fot. mat. pras.
fot. mat. pras.


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca serial "The Sinner" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W sieci pojawił się niedawno czwarty sezon tej produkcji, który - mówię to z pełnym przekonaniem - jest równie dobry co pierwszy, drugi albo trzeci. To opowieść tak precyzyjnie skonstruowana, że chce się wierzyć w jej autentyczność, bo taka historia, jak ta, opowiedziana przez reżysera Dereka Simondsa, jeśli jeszcze się nie zdarzyła, to gdzieś kiedyś na pewno się komuś przytrafi.

"The Sinner" to serial o miłości, nienawiści, zazdrości, żądzy bogactwa i władzy, a więc o czymś, co jest częścią naszej natury, czy chcemy tego, czy nie. Co ciekawe, fabuła "Grzesznicy" (bo w tym sezonie główną postacią jest kobieta) oparta została na wątkach często eksploatowanych przez twórców powieści i seriali kryminalnych. Mimo wszystko Derek Simonds stworzył wciągającą od pierwszych minut narrację, od której nie można się oderwać, dlatego jedynym wyjściem jest obejrzenie całego sezonu w dwa, trzy dni (co w przypadku niektórych binge-watcherów, czyli widzów kompulsywnie oglądających seriale, nie jest żadnym rekordem).

Serial rozpoczyna się od niewinnej scenki: Harry Ambrose - błyskotliwy detektyw, który przeszedł niedawno na zasłużoną emeryturę - przypływa z żoną na wyspę Hanover, by tam spędzić kilka tygodni w ciszy i odosobnieniu. Hanover to miejsce dzikie, nieco odludne, do którego przyjeżdżają turyści poszukujący spokoju i kontaktu z naturą. Ale, jak to w życiu - plany sobie a rzeczywistość sobie. Przypadek sprawia, że Harry Ambrose widzi jak młoda dziewczyna, Percy Muldoon, którą poznał dzień wcześniej na przystani, skacze z wysokiego na kilkadziesiąt metrów urwiska. Policja jest przekonana, że mężczyźnie coś się przywidziało: nurkowie nie odnajdują bowiem ciała, które przypływ powinien znieść na plażę. Jednak Harry Ambrose nie daje za wygraną. I chociaż nie jest już czynnym detektywem, postanawia przeprowadzić prywatne dochodzenie, współpracując nieoficjalnie z rodziną dziewczyny, która, po kilku dniach nieobecności Percy, zaczyna się niepokoić o jej zdrowie i bezpieczeństwo. Nawet sceptyczny dotąd szef policji zmienia zdanie i pozwala detektywowi na nieformalne śledztwo.

Ambrose jest w swoim żywiole. Przede wszystkim potrafi obserwować i rozmawiać z ludźmi. I ma nosa do sekretów, które w misterny sposób łączą mieszkańców wyspy Hanover, próbujących ukryć przerażającą tajemnicę, która doprowadziła do zniknięcia Percy Muldoon. Ambrose jest jak dobry psychoterapeuta: wie, kiedy zadać właściwe pytanie, jest w stanie zdystansować się od tego, co widzi, i zanegować każde oczywiste wyjaśnienie. Jego szczerość i autentyczność wynika po części z tego, że sam jest człowiekiem z problemami, pokiereszowanym psychicznie, żyjącym na krawędzi życia i śmierci, a więc kimś, kto potrafi wczuć się w cudze emocje. Ale Harry Ambrose nie będzie miał łatwego zadania. Przeciwko niemu stanie rodzina Percy Muldoon, policja i agenci FBI, którzy przejmą śledztwo nieudolnie prowadzone przez miejscowego szeryfa. Czy detektyw stanie na wysokości zadania, nawet wtedy, gdy jego życie i bezpieczeństwo żony zawiśnie na włosku?

Polecam Państwu czwarty sezon serialu "The Sinner", który sprawi wam przyjemność nawet wtedy, gdy zrezygnujecie z trzech poprzednich. Jak przystało na serialowego maniaka zachęcam oczywiście do obejrzenia wszystkich sezonów, od pierwszego do ostatniego, bo dzięki temu będziemy mogli lepiej poznać genialnego Harry’ego Ambrose'a.


Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach


Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?



O muzykach, którzy również malują


Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?



Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium


Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.



Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka


To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.



Wybitne prace młodych twórców z łomżyńskiego Plastyka


Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.



35 lat Piorunersów


Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.



"Wniebogłos" w Teatrze Wierszalin. To spektakl, który ma dawać nadzieję


To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.



Przyszli wspominać Andrzeja Strumiłłę, a powitał ich głos artysty


W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.



Wystawa dzieł Stefana Rybiego "Przyglądając się światu"


Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok