Ryszard Doliński wspomina Krzysztofa Raua - ojca białostockiego lalkarstwa

25.12.2022, 12:45, akt. 12:52

Teatr stracił wielkiego Mistrza ożywionej formy i Artystę lalkarza. Odszedł prof. Krzysztof Rau, założyciel wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej, prorektor, wieloletni wykładowca. Człowiek, dzięki któremu Białystok nazywany jest "stolicą polskiego lalkarstwa".


Krzysztof Rau, fot. Katarzyna Pietruska. Źródło fot.: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Filia w Białymstoku
Krzysztof Rau, fot. Katarzyna Pietruska. Źródło fot.: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Filia w Białymstoku


0:00
0:00
Ryszard Doliński wspomina Krzysztofa Raua. Rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jego działalność artystyczna i organizacyjna przez dekady wpływała na polską rzeczywistość teatralną, przekształcała ją i rozwijała. Krzysztof Rau odcisnął swoje piętno na wielu zespołach teatralnych w całym kraju, kształcił i inspirował rzesze lalkarzy, wytyczał nowe szlaki w działalności teatrów instytucjonalnych i niezależnych, ale przede wszystkim otwierał swoimi spektaklami kolejne drzwi przed teatrem lalek.

Właściwie trudno w tym smutnym momencie przecenić - to z pewnością, ale i rzeczowo ocenić absolutnie imponującą skalę dokonań i spuściznę Krzysztofa Raua. W sercach wielu ludzi teatru profesor Krzysztof Rau odcisnął niezatarte piętno, a jedną z takich osób jest Ryszard Doliński.

Profesora Krzysztofa Raua możemy pożegnać 27 grudnia od 8:00 do 10:30 w domu pogrzebowym Szymborscy przy ul. Artyleryjskiej w Białymstoku. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o 11:00 w kościele na Cmentarzu Farnym przy ul. Władysława Raginisa w Białymstoku. Zgodnie z wolą rodziny ewentualne oficjalne pożegnania odbędą się przy grobie zmarłego.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Pierścienie Władzy”


Na drugi sezon tego serialu czekałem z zawstydzającą niecierpliwością. Jako niepoprawny wielbiciel “Władcy Pierścieni” i wszystkiego, co wyszło spod pióra J. R. R. Tolkiena, pojawienie się kolejnych odcinków “Pierścieni Władzy” to było coś, czego nie mogłem przeoczyć.



Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto


W najbliższy weekend (28-29.09) Białystok stanie się polską stolicą fotografii. W czwartek (26.09) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto.



Na Kampusie UwB literaturoznawcy i psychologowie biorą udział w comiesięcznym spotkaniu DKK


"Wolne skojarzenia" - Literatura i Psychologia to nazwa nowych spotkań, w których można brać udział. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki co miesiąc - na Kampusie - w Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku, omawiane będą ważne i ciekawe książki.



W Białymstoku można zobaczyć nowy mural przedstawiający Krzysztofa Raua


Współzałożyciel Akademii Teatralnej, wieloletni dyrektor BTL Krzysztof Rau - spogląda z nowego muralu w Białymstoku. Portret lalkarza, reżysera w otoczeniu przedmiotów związanych z teatrem powstał na szczycie budynku przy ul. Sienkiewicza 53.



Wojciech Misiukiewicz


Wydawnictwo "Paśny Buriat" przyzwyczaiło już nas do narracyjnych tytułów książek i tak jest tym razem. "Wigry. Opowieści o wodach pradawnego jeziora, kniejach brzegi porastających, a także o żywocie ludzi, a zwłaszcza zwierząt pośród polodowcowych wzgórz, jezior, lasów i głazowisk krainy Suwalszczyzną zwanej" - to publikacja leśnika, fotografa Wojciecha...



Damian Kudzinowski - Festiwal Literacki Zebrane


Jednym z organizatorów Festiwalu Literackiego Zebrane jest Damian Kudzinowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów. W rozmowie z Dorotą Sokołowską opowiada o festiwalu, który w tym roku jest wyjątkowo zróżnicowany.



Marek Kochanowski dyrektorem Biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku


Biblioteka otwarta, pełna nie tylko studentów, ale i wszystkich ciekawych historii m.in. z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Miejsce spotkań ludzi, którzy piszą i czytają - tak wyobraża sobie Bibliotekę Uniwersytetu w Białymstoku prof. Marek Kochanowski, nowy dyrektor tej placówki.



Teatr Dramatyczny inauguruje spektaklem "O co biega?" nowy sezon artystyczny


Po sztukę Phillipe’a Kinga sięgają najróżniejsze sceny, bo farsa "O co biega?" daje niesamowitą możliwość wykreowania ciekawej akcji scenicznej z udziałem bardziej aktorów niż samego tekstu. Po tekst sięgnął Grzegorz Chrapkiewicz, a Teatr Dramatyczny inauguruje tym spektaklem nowy sezon artystyczny.



Ewelina Ramotowska


Ewelina Ramotowska - jest twórcą (malarką), arteterapeutką i nauczycielką plastyki i historii sztuki w VILO. W tym roku uzyskała stypendium marszałka województwa podlaskiego, w ramach którego stworzyła platformy do prezentacji podlaskich artystów - Podlaski Ślad Sztuki.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok