“Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” - recenzja Dominika Sołowieja

4.12.2022, 12:14, akt. 12:17

Dziś, drodzy Państwo, porozmawiamy o horrorach, czyli o gatunku filmowym, którego staram się unikać jak ognia z powodu mojej dość wrażliwej struktury emocjonalnej. Horrory śnią mi się po nocach, prześladują mnie w ciągu dnia sugestywnymi obrazami, od których kręci się w głowie. Ale dziś zrobię wyjątek, bo w sieci pojawiła się 8-odcinkowa antologia, której patronuje genialny reżyser Guillermo del Toro.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
“Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” - recenzja Dominika Sołowieja | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oscarowy twórca, znany za sprawą takich obrazów jak “Labirynt Fauna”, “Zaułek koszmarów” i “Kształt wody”, teraz postanowił (jako producent) zrealizować cykl samodzielnych fabularnie filmów, składających się na przepiękną (chociaż to złe słowo w przypadku horrorów) kolekcję. Ale to nie on zajął się reżyserią, a ośmiu utalentowanych filmowców, którzy - co tu dużo mówić - sprostali wymaganiom postawionym przez mistrza.


“Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” to perfekcyjny zestaw, w którym, oprócz efektów specjalnych, przemyślanej scenografii i ścieżki dźwiękowej, ważna jest także opowieść. Znajdziemy w nim bowiem to, o czym dziś twórcy filmowo-serialowych produkcji zapominają: uporządkowaną, przemyślaną strukturę, w której jest początek, rozwinięcie i zakończenie, a więc coś, co porządkuje fabułę i prowadzi widza w określonym kierunku. Oczywiście wybitni twórcy tę fabularną marszrutę potrafią skomplikować, pamiętając jednak o uniwersalnych schematach fabularnych, dzięki którym można opowiedzieć i wyjaśnić świat. Tak też robi Guillermo del Toro, swój serialowy cykl otwierając historią mężczyzny, który zarabia pieniądze odkupując zawartość schowków magazynowych. Złośliwy, bezwzględny, nastawiony na zysk bohater szybko przekonuje się, że pazerność nie popłaca. Kiedy w jednym z magazynów znajduje wszelkiej maści parafernalia do przywoływania duchów i demonów, postanawia je sprzedać, ignorując dobre rady specjalisty od magii, sugerującego ostrożność w kontakcie z metafizycznie podejrzanymi artefaktami. Finał przygody raczej nas nie zaskoczy, choć końcowa scena, trwająca tylko parę sekund, dosłownie wciska w fotel.


W kolejnych odcinkach jest już tylko lepiej, bo pojawiają się w nich inne motywy fabularne, charakterystyczne dla horrorów, czyli zwłoki, potwory, cmentarze, upiorne domy oraz mroczne krainy - całość swoim klimatem przypominająca opowiadania Edgara Allana Poe. A na ekranie widzimy plejadę gwiazd światowej sławy, na czele z F. Murrayem Abrahamem, który w filmie Milosa Formana “Amadeusz” wcielił się w rolę kompozytora Salieriego. Pikanterii dodaje fakt, że w "Gabinecie osobliwości" znalazła się adaptacja prozy słynnego Howarda Phillipsa Lovecrafta - twórcy literatury grozy, jednego z prekursorów fantastyki naukowej.


“Myślę, że horror jest bardzo pożyteczny - stwierdził w jednym z wywiadów Guillermo del Toro. - To gatunek poświęcony rzeczom, do których dorośli nie chcą się przyznać. Kiedy ludzie mówią: Zajmujesz się fantazjami, odpowiadam im, że fantazją jest to, że za coś wartościowego uznajemy kawałek papieru, nazywając go pieniądzem [...]. Mamy do czynienia z archetypami, które są nieskończenie bardziej realne, które są niezbędne dla duchowej stabilności. Potrzebujemy ich, aby zrozumieć świat. Potrzebujemy aniołów i demonów, aby zrozumieć dobro i zło”. Zapraszam więc Państwa w serialową podróż do świata przerażającego, upiornego, ale odpychającego i przyciągającego jednocześnie. “Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” to cykl horrorów inteligentnych, umiejętnie wykorzystujących narzędzia do straszenia, czyli dźwięki, kolory, odpowiednie oświetlenie, charakteryzację bohaterów czy upiorną scenografię. Del Toro łączy to z groteskową opowieścią, która ma sens, która oddziałuje na emocje, eksplorując przestrzeń naszych lęków, niepokojów i koszmarów. Dlatego horrory z “Gabinetu osobliwości” straszą i wywołują katharsis, przerażają, ale puszczają do widza przysłowiowe oko, mówiąc mu, że to, co widzi na ekranie, nie jest tak straszne jak świat, z którym musi się zmagać. Takie seriale mogę pożerać garściami.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



IGRZYSKA 2024

PNBC

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok