Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Niuchtyk, chwyszczka czy podorożnyk - ukazał się "Zielnik dobrowodzki"
W tej książce znajdziemy informacje na temat leczniczych i kulinarnych właściwości roślin czy ich roli w obrzędach ludowych. W niedzielę (20.11) ma swoją premierę "Zielnik dobrowodzki".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zawarta lokalna wiedza pochodzi od mieszkanek Dobrowody koło Kleszczel, dlatego pojawiają się oprócz polskich, również gwarowe nazwy ziół i roślin, np. niuchtyk, chwyszczka czy podorożnyk - mówi pomysłodawczyni Zielnika Julita Charytoniuk.
W Zielniku są opisy i ilustracje 50 roślin z okolic Puszczy Białowieskiej.
W niedzielę o 15:00 w świetlicy w Dobrowodzie koło Kleszczel odbędzie się spotkanie z autorami "Zielnika dobrowodzkiego". Będzie możliwość otrzymania tej książki za darmo. A wcześniej o 13:00 warsztaty rysunkowe o ziołach.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz