autor: Marcelina Markowska
Zespół Five Stages of Grief wygrał tegoroczną edycję Rockowań. W finale rywalizowało ze sobą siedem zespołów z regionu: Bies, Cavum, Five Stages of Grief, Jack Kill Project, La Venders, Obraz Kontrolny oraz Veikra.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest m.in. zakwalifikowanie do finału konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok" i koncert na naszej antenie.
Dołącz do wydarzenia Niebieski Mikrofon 2022
Przyszliśmy z nastawieniem, że chcemy pokazać coś nowego. Spodziewaliśmy się negatywnego odbioru, bo nie jest to rodzaj muzyki, który często występuje na takich koncertach. Zaczynaliśmy jako zespół, który gra trochę punka, trochę emocjonalnej muzyki. Wszyscy trochę lubimy jazz i stwierdziliśmy, że pomieszamy te gatunki - mówi Michał Babik z zespołu Five Stages of Grief.
Cieszy mnie, że zespołów jest coraz więcej. Nie są to te same zespoły. Widać, że przybywa młodej krwi. Jest też coraz więcej słuchaczy takiej muzyki. Coraz więcej ludzi przychodzi nie tylko na finały, ale też na eliminacje czy półfinały - zaznacza członek jury Marcin Kozłowski z Polskiego Radia Białystok.
Pokłosiem Rockowań jest coraz więcej nowych inicjatyw w regionie. W tym roku był to Komin Fest Festiwal. Powstał też nowy festiwal w Bielsku Podlaskim, czyli Mocne Uderzenie. Tutaj widać te efekty naszych działań i to bardzo cieszy - mówi koordynator Rockowań Artur Szydłowski.
Drugie miejsce zajął zespół La Venders, a trzecie zespół Cavum.
Muzycy zagrali w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół DOTS.
Rockowania to największy przegląd amatorskich zespołów rockowych w województwie podlaskim.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Jak mówić o cierpieniu, okrucieństwie, ale i nadziei oraz determinacji poprzez sztukę? O tym opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz