Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | „Ballady i romanse” w nowej odsłonie w Teatrze Wierszalin
Teatr Wierszalin w ramach festiwalu „Między wierszami” przypomniał świat, w którym „Ballady i romanse” powstały - Wileńszczyznę roku 1819.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk.
„Ballady i romanse” są przedstawione w wersji śpiewanej.
Spektakl w reżyserii Piotra Tomaszuka można zobaczyć jeszcze w niedzielę (24.07).
Na scenie zobaczymy - Magdalenę Dąbrowska, Monikę Kwiatkowską, Katarzynę Wolak-Gąsowską, Rafała Gąsowskiego, Dariusza Matysa i Mateusza Stasiulewicza.
Scenografię przygotował Mateusz Kasprzak, a autorami muzyki są Adrian Jakuć-Łukaszewicz i Piotr Tomaszuk.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
Tworzą obrazy, muzykę, spektakle, organizują różne wydarzenia kulturalne. We wtorek (17.12) najbardziej zasłużeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024 otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz