Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Inwazja robotów" - słuchowisko rodziny Bajguzów w Polskim Radiu Białystok
To słuchowisko powstało w wyniku strasznego snu Gieni - córki Andrzeja Bajguza. By ten koszmar (rodzice zamienili się w roboty) oswoić, rodzina Bajguzów postanowiła wspólnie napisać tekst, o tym jak poprzez nadmiernie używanie komputerów, smartfonów, ludzie zamienili się właśnie w roboty.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Siostry Gienia i Jasia wyruszają więc w świat, by poznać przyczynę tej robotyzacji. Po drodze spotykają Żubroffka, pisarza, tableto-dostawcę, a "trawa staje się plastikową murawą, drzewa rosną w pikselach, sosny zastąpiły nylonowe tuje, w rzece płynie w kablach światłowód, ptaki uwięzione w empetrójkach śpiewają z autotunów, a na wszystkich patrzą techno-oczy...". Okazuje się, że to Doktor Laptord chce zapanować nad światem, a jego sługo-boty i digi-sołdaty mu w tym pomagają, wszczepiając ludziom wifajem czipy i zamieniają ich w roboty.
W tle podlaska przyroda, zwierzęta, kuchnia, literatura pisarza Jana z Jaryłówki, muzyka, festiwal Uptodate i zachęta, by robić sobie cyfrowy detoks, jeśli chcemy żyć naprawdę. Z twórcami słuchowiska "Inwazja robotów": Gienią, Jasia i Andrzejem Bajguzem rozmawia Dorota Sokołowska.
Premiera słuchowiska "Inwazja robotów" w piątek 24 czerwca o 17:15 i 22:15 w Polskim Radiu Białystok. W kilka postaci wcieli się aktor Białostockiego Teatru Lalek Michał Jarmoszuk.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz